×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Pomorskie: NFZ przekaże szpitalom dodatkowe 400 mln zł

Autor: PAP Opublikowano: 21 lipca 2023 16:02

O ponad 400 mln zł więcej dostaną w tym roku pomorskie szpitale – poinformował w piątek Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ. Wskazano, że dodatkowe pieniądze mają być przeznaczone m.in. na zrównoważenie skutków inflacji.

W przesłanym w piątek komunikacie Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ podał, że o ponad 400 mln zł więcej dostaną w tym roku pomorskie szpitale. Z tego 165 mln zł powiększy ryczałty lecznic wchodzących w skład tzw. sieci szpitali (PSZ).

"Dodatkowe środki przeznaczone mają być na zrównoważenie skutków inflacji, zapowiedziany od 1 lipca wzrost minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia oraz wzmocnienie potencjału szpitali powiatowych w związku ze zmianami wycen w leczeniu chorób wewnętrznych, chirurgii i położnictwie" - podała, cytowana w komunikacie, dyrektor pomorskiego NFZ Monika Kasprzyk.

Podkreśliła, że większe środki finansowe dla szpitali wyliczone zostały przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na podstawie informacji o kosztach, które Agencja otrzymała od placówek.

W komunikacie podano, że Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ poinformował już 25 pomorskich szpitali sieciowych o wzroście ryczałtów i rozesłał do nich aneksy do umów.

Finansowe rekomendacje Agencji wprowadzone zostały w życie dzięki współdziałaniu NFZ i szpitali, bo wymagało to przeliczenia ryczałtów szpitali sieciowych i aneksowaniu w skali kraju 35 tys. umów. W całej Polsce na dodatkowe środki w ujęciu rocznym przeznaczono 15 mld zł, z czego 6,91 mld w związku z podwyżkami minimalnego wynagrodzenia, 7,48 mld na wzrost pozostałych wynagrodzeń i zrekompensowanie skutków inflacji i 660 mln na wzmocnienie wycen w internie, chirurgii ogólnej oraz w położnictwie.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz