×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Pomorskie: Powstanie nowa wnęka dla pływającego doku w Porcie Gdynia

Autor: PAP Opublikowano: 01 sierpnia 2023 13:11

W Porcie Gdynia powstanie nowa wnęka dokowa, do której przestawiony zostanie dok pływający. Przebudowane zostaną też Nabrzeże Południowe II, Nabrzeże Zachodnie I i Pirs II. Prace na rzecz portu wykonają spółki z sopockiej Grupy NDI, która podpisała umowę na inwestycję.

Dyrektor działu marketingu ZMPG S.A. Aleksander Wicka poinformował PAP, że umowa podpisana pomiędzy Portem Gdynia S.A a spółkami NDI SA i NDI Sopot SA opiewa na 82 mln 757 tys. 758,61 zł brutto. Czas jej realizacji to 18 miesięcy od daty przekazania terenu budowy. "Wykonawca musi zrealizować prace w zakresie zadania +Budowa wnęki dokowej oraz przestawienie doku pływającego wraz z robotami towarzyszącymi+ i uzyskać ostateczne pozwolenia na użytkowanie" - podał Wicka. Umowę podpisano w poniedziałek.

Jak podały władze portu, etap pierwszy obejmuje budowę wnęki dokowej, przebudowę odcinka Nabrzeża Południowego II, przebudowę odcinka Nabrzeża Zachodniego I, wykonanie robót ziemnych i czerpalnych we wnęce dokowej oraz na torze podejściowym do wnęki dokowej, przestawienie doku pływającego z istniejącej lokalizacji do nowo wybudowanej wnęki dokowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, a termin realizacji tego etapu to 12 miesięcy od daty przekazania terenu budowy.

Etap drugi to przebudowa Pirsu nr II wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie w terminie sześciu miesięcy od daty przekazania terenu budowy.

W zakresie prac będzie też rozbiórka slipu podłużnego i istniejących nabrzeży obudowy wnęki slipowej, tj. nabrzeża łączącego Nabrzeże Zamykające z Nabrzeżem Południowym II oraz rozbiórki Nabrzeża Południowego II przy slipie i części Nabrzeża Zachodniego wraz z Nabrzeżem Zamykającym.

Oprócz tego wykonawca musi m.in. zrealizować: nowe nabrzeża obudowy wnęki dokowej, wzmocnienie - przebudowę nabrzeży w rejonie przyległym do nowej wnęki dokowej, nową wnękę dokową oraz przestawienie doku pływającego z istniejącej lokalizacji do nowo wybudowanej wnęki dokowej.

"Zaś w drugim etapie rozbiórkę głowicy Pirsu nr II, zabezpieczenie czoła skróconego Pirsu, przebudowę sieci lądowej, usunięcie dalb dokowych z rejonu starej lokalizacji doku pływającego" - podała spółka w komunikacie.

Prezes Grupy NDI Małgorzata Gajewska podkreśliła w przesłanym PAP komunikacie, że Grupa NDI specjalizuje się w tego typu realizacjach i aktualnie wykonuje prace we wszystkich największych polskich portach.

"Umowa w ramach zadania +Budowa wnęki dokowej oraz przestawienie doku pływającego wraz z robotami towarzyszącymi+ z konsorcjum firm NDI S.A. oraz NDI Sopot S.A., którą dziś podpisujemy, łączy klamrą wszystko to, co w ostatnich latach w porcie zostało zrealizowane" - powiedział prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Jacek Sadaj, cytowany w komunikacie.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz