×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Pomorskie: Trwają prace innowacyjnym symulatorem spawalniczym w technologii VR

Autor: PAP Data: 20 maja 2023 06:09

Na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej trwają prace nad innowacyjnym symulatorem spawalniczym w technologii VR. Urządzenie będzie służyło m.in. uczniom szkół branżowych w uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji.

Project Manager z ramienia Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Agata Marszołek powiedziała w rozmowie z PAP, że prace nad symulatorem oficjalnie rozpoczęły się 10 marca. "Wtedy podpisaliśmy umowę z wykonawcą, który został wybrany w przetargu nieograniczonym. Sama idea stworzenia takiego symulatora zrodziła się w naszych głowach już dwa lata temu, kiedy to wystąpiliśmy z wnioskiem do fundacji Velux o uzyskanie środków na stworzenie takiego narzędzia pracy" - mówiła.

"Ogólnie na rynku funkcjonują już symulatory spawalnicze, które nie do końca są dostosowane zarówno cenowo, jak i pod kątem funkcjonalności do potrzeb szkół i nauki spawania. Dlatego postanowiliśmy razem z polską lokalną firmą stworzyć symulator, który dodatkowo będzie posiadał technologię haptyczną przenoszącą zarówno drgania jak i uczucie ciepła na użytkownika" - wyjaśniła.

Rozmówczyni PAP podkreśliła, że ideą jest stworzenie urządzenia kompaktowego, które będzie łatwe w transporcie. "Docelowo osiem symulatorów będzie zlokalizowanych w Centrum Programowania Robotów Przemysłowych w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, ale będziemy też jeździć z symulatorami pokazowo do szkół i innych instytucji, które będą chciały uczestniczyć z nami w tym projekcie i szkolić uczniów oraz nauczycieli" - wskazała.

Wzorcowe stanowisko spawalnicze z podstawowymi funkcjonalnościami powinno powstać we wrześniu bieżącego roku. "Docelowo, ostateczny kształt symulatora będzie znany w styczniu 2024 roku" - dodała Agata Marszołek.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz