×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Pomorskie: Wojewoda wydał decyzję o wskazaniu lokalizacji inwestycji elektrowni jądrowej na Pomorzu

Autor: PAP Opublikowano: 18 września 2023 18:19

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję o wskazaniu lokalizacji inwestycji - budowy obiektu energetyki jądrowej - poinformowano na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Pierwsza w Polsce Elektrownia Jądrowa o mocy elektrycznej do 3750 MWe powstanie na obszarze gminy Choczewo.

W poniedziałek na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku poinformowano, że wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję o wskazaniu lokalizacji inwestycji - budowy obiektu energetyki jądrowej.

Przypomnijmy, że w lipcu br., inwestycja otrzymała decyzję zasadniczą od Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Oznaczało to, że projekt jest zgodny z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką energetyczną.

W sierpniu br. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) złożyła do wojewody pomorskiego wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej. Decyzja ta zapewnia spółce PEJ prawo do terenu niezbędnego dla budowy inwestycji zarówno na lądzie, jak i na morzu. Określa również nieruchomości, które zostaną objęte inwestycją, a także precyzuje warunki realizacji inwestycji, w tym techniczne, środowiskowo-konserwatorskie, przeciwpożarowe.

W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej planowane jest wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych - elektrownia na Pomorzu jest pierwszą z nich. Za realizację inwestycji odpowiada PEJ - spółka celowa utworzona do koordynacji procesu budowy.

W grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa PEJ wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok zostanie uruchomiony w 2033 r.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz