×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Poznań: 28 lipca otwarcie kładki pieszo-rowerowej do Owińsk

Autor: PAP Data: 16 maja 2023 12:58

Pod koniec lipca oficjalnie otwarta zostanie kładka pieszo-rowerowa nad Wartą, która połączy Poznań i Owińska. Warta 27 mln zł inwestycja ma ułatwić mieszkańcom dostęp do terenów wypoczynkowych, m.in. Parku Krajobrazowego "Puszcza Zielonka".

Jak poinformował we wtorek Urząd Gminy Czerwonak, uroczyste otwarcie kładki zaplanowano na 28 lipca. Z kolei w komunikacie poznańskiego magistratu podano, że aktualnie trwają prace wykończeniowe obiektu, po których zaplanowano montaż balustrad, oświetlenia LED w poręczach, a także systemu monitoringu.

Kładka składa się z trzech przęseł o konstrukcji podwieszonej z betonowym mostem o długości 133,7 m. Wraz z wjazdami na brzegach będzie miała łącznie około 200 m długości. Most ma być szeroki na tyle, by umożliwić jednoczesne korzystanie z niego przez pieszych i rowerzystów.

Przeprawa powstaje na wysokości zespołu poklasztornego cysterek w Owińskach, a zejście z kładki po drugiej stronie Warty jest usytuowane na pograniczu Poznania i Suchego Lasu. "Most połączy więc aż trzy gminy. Od XIII wieku do lat 40. ubiegłego stulecia funkcjonowała w tym miejscu przeprawa promowa, która łączyła Radojewo z Owińskami" - zaznaczył poznański magistrat.

Kładka ma ułatwić dostęp do terenów "Puszczy Zielonki", kąpieliska w Owińskach, a także Parku Orientacji Przestrzennej i Biblioteki Zapachów oraz do zabudowań pocysterskich. Jak podkreślono, nowa przeprawa znajduje się około 6 km od wieży na Dziewiczej Górze.

Według urzędników kładka będzie naturalnym przedłużeniem Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego na zachodnim brzegu Warty i szlaków rowerowych po stronie wschodniej, m.in. Cysterskiego Szlaku Rowerowego czy Szlaku Kościołów Drewnianych.

Na terenie przeprawy ma działać InfoKiosk, który będzie wyświetlał informacje pasażerskie oraz ciekawostki turystyczne regionu. "Atrakcją obiektu będzie wieża z dwiema platformami widokowymi na wysokościach 12 i ponad 20 m. Pozwolą one na podziwianie terenu Warty z poziomu koron drzew" - podkreślił poznański magistrat.

Przy wartej 27 mln zł inwestycji współpracują gminy Czerwonak i Suchy Las oraz Poznań i powiat poznański. Budowa została dofinansowana przez UE w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz