×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Poznań: Kolejne rządowe środki na budowę Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego

Autor: PAP Data: 21 sierpnia 2023 16:33

Rząd zwiększył dofinansowanie budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu o kolejne 210 mln zł – poinformowała w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz.

Budowę CZSK zainaugurowano w Poznaniu w lipcu 2021 r. Jak przypomniała w poniedziałek na konferencji prasowej sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz, "w 2019 roku, we wrześniu rząd podjął decyzję o uchwaleniu wieloletniego programu inwestycyjnego dla poznańskiego szpitala klinicznego i wówczas przeznaczył na ten cel 520 mln zł".

Dodała, że po dwóch latach od rozpoczęcia inwestycji (które miało miejsce w 2021 roku), niezbędna była korekta budżetu. Jak tłumaczyła, "mieliśmy za sobą COVID-19, kryzys energetyczny i wojnę, budżet wymagał korekty i to była korekta na poziomie mniej więcej 200 mln zł".

"W tym roku szpital podjął rozmowy z ministerstwem finansów, ministerstwem zdrowia po to, aby dofinansować, aby rozszerzyć ten program o kolejne 210 mln zł i te 210 mln zł uchwała rady ministrów przeznaczyła, a dzisiaj podpisał pan premier Mateusz Morawiecki" - poinformowała w poniedziałek Emilewicz.

Dodała, że budowa CZSK to obecnie "największa tocząca się inwestycja w szpital w Polsce i będzie to jeden z największych i najnowocześniejszych szpitali klinicznych w tej części Europy".

Łączny koszt inwestycji - ze środkami rządowymi oraz ze środkami własnymi szpitala - wyniesie ok. 860 mln zł.

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu dr n. med. Krystyna Mackiewicz powiedziała, że "jesteśmy już tak blisko końca, i te brakujące środki były bardzo istotne".

Dodała, że budowa szpitala przebiega zgodnie z planem i ma nadzieję, że "odbiór będzie na koniec roku i pomału będziemy zasiedlać poszczególne elementy wewnątrz". Wskazała, że początkowo gotowa będzie pierwsza część CZSK - czyli dwa moduły ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym, a także lądowiskiem dla helikopterów oraz częścią zabiegową.

Mackiewicz zaznaczyła, że jeżeli prace nadal będą przebiegać zgodnie z harmonogramem, to SOR może zacząć funkcjonować w nowym obiekcie w kwietniu przyszłego roku.

Docelowo obiekt będzie się składał z pięciu modułów; stopniowo przenoszone tam będą kolejne kliniki.

Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Tykarski przypomniał w trakcie poniedziałkowej konferencji, że starania o powstanie Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu trwały od wielu lat.

Rektor podziękował wszystkim zaangażowanym w ten projekt parlamentarzystom. Jadwidze Emilewicz wręczono kwiaty a także specjalną odblaskową kamizelkę z jej nazwiskiem i nazwą szpitala, oraz kask budowlany z cyfrą "1". Taki sam kask - także z cyfrą "1" - otrzymał obecny na konferencji minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz