×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Poznań: Ponad 6,5 mln zł na sprzęt dla dwóch szpitali uniwersyteckich

Autor: PAP Data: 11 września 2023 13:18

Ponad 6,5 mln zł m.in. na zakup sprzętu radiologicznego otrzymają dwa szpitale podległe Uniwersytetowi Medycznemu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W poniedziałek symboliczny czek władzom uczelni przekazała minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Szefowa resortu zdrowia przekazała władzom uczelni symboliczny czek na łączną kwotę ponad 6,587 mln zł. Jak wyjaśniła minister, pieniądze otrzymają dwie lecznice: szpital im. K. Jonschera dostanie ponad 3 mln zł na inwestycje związane z radiologią, w tym na aparat RTG, a uniwersytecki szpital ginekologiczno-położniczy im. Heliodora Święcickiego otrzyma około 3 mln zł na wyposażenie m.in. w stacjonarny sprzęt RTG i USG.

Minister w swoim wystąpieniu zaznaczyła, że gdy w 2015 r. PiS przejmował władzę wydatki na ochronę zdrowia w Polsce wynosiły ponad 70 mld zł. "Dzisiaj, w 2023 r. mówimy o tym, że środki, które są przeznaczane na ochronę zdrowia to około 170 mld zł, a jednocześnie planuje się kolejny wzrost w przyszłym roku o około kolejne 20 mld zł. To są pieniądze, które realnie trafiają do pacjentów, bo pacjent i dobro pacjenta we wszystkich działaniach są najistotniejsze" - podkreśliła.

Sójka oceniła, że likwidacja usług limitowanych spowodowała, że "każdy pacjent, który będzie chciał się zapisać na odpowiednią usługę może to zrobić". Wspomniała również o poszerzeniu listy beneficjentów programu bezpłatnych leków o osoby powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzież do 18 roku życia. Oceniła przy tym, że baza leków bezpłatnych jest "dość duża".

Minister mówiła również o informatyzacji systemu zdrowia. "To, co się wydarzyło z e-receptą, z e-skierowaniem, z e-zwolnieniem, to są to działania, których w Europie na tak dużą skalę nie ma. To są działania, które otwierają nam jeszcze większą perspektywę lepszej dbałości o pacjenta, lepszego bezpieczeństwa dla pacjenta" - oceniła.

Przypomniała, że szpital kliniczny im. K. Jonschera otrzymał 93 mln zł z Funduszu Medycznego na rozwój infrastruktury. Zapewniła przy tym, że rząd "daje gwarancję wzrostu finansowania, ale przede wszystkim dobrego finansowania tam gdzie te potrzeby istnieją".

O przyznaniu lecznicy 93 mln zł na przebudowę i rozbudowę, m.in. oddziałów chirurgii i kardiologii dziecięcej, poinformowano w październiku ubiegłego roku. W poniedziałek dyrektor Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu dr n. med. Paweł Daszkiewicz w rozmowie z dziennikarzami wyjaśnił, że w ub. roku ogłoszono jedynie wyniki rozstrzygnięcia konkursu.

"Natomiast ta procedura sprawdzania wniosku, poprawiania wniosków - musieliśmy nawet pewne rzeczy przeprojektować - no i przede wszystkim zatwierdzenie przez Radę Ministrów (...) no w tej chwili została już podpisana umowa i ogłaszamy przetargi. Już środki są uruchomione przez Ministerstwo Zdrowia, w każdej chwili dostępne" - zapewnił.

Według planów lecznicy, inwestycja zostanie podzielona na dwie części. Pierwsza będzie dotyczyć oddziałów kardiologii, nefrologii i chirurgii i zakłada dobudowanie poprzecznego skrzydła do dotychczas istniejących oddziałów. Druga część inwestycji szpitala dotyczy budowy nowego obiektu dla psychiatrii dziecięcej. W ocenie dyrektora jego powstanie potrwa około dwóch lat.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz