×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Premier: Platforma Obywatelska zabierze 13 i 14 emeryturę (aktualizacja)

Autor: PAP Data: 20 maja 2023 12:21

Platforma Obywatelska zabierze 13 i 14 emeryturę - powiedział w sobotę w Skalbmierzu (Świętokrzyskie) premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem szefa rządu, PO mimo zapewnień, nie utrzyma polityki społecznej PiS.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w sobotę Klub Senior Plus w Skalbmierzu w woj. świętokrzyskim. Na konferencji prasowej mówił o programie Senior Plus.

"Myślę, że wielu seniorów pamięta doskonale lata dziewięćdziesiąte, lata dwutysięczne i ostatnią dekadę, jako dekadę traum, dramatów, konieczności głodowania i waloryzacji w czasach naszych poprzedników" - powiedział premier.

"Jeden z seniorów powiedział mi niedawno, że Donald Tusk, podwyższając wiek emerytalny, tak naprawdę zastosował metodę kradzieży +na wnuczka+, bo rzeczywiście okradł seniorów z kilku lat emerytury" - wspomniał. Ocenił, że jest to bardzo dobre porównanie, które pokazuje, jak w czasach rządów Platformy Obywatelskiej podchodzono do seniorów.

Premier zaznaczył, że nie da się cofnąć czasu, ale można naprawić błędy po poprzednikach. "Dlatego rząd Prawa i Sprawiedliwości niedawno przyjął 14 emeryturę na stałe. Nie pozwolimy, żeby ktokolwiek wam je zabrał" - wyjaśnił.

"Ale wiemy doskonale, jak postępuje PO - najpierw przed wyborami mówią jedno, a po wyborach robią zupełnie co innego" - powiedział. Zdaniem premiera, PO mimo zapewnień, nie utrzyma polityki społecznej PiS. "Gdyby zdarzyło się, że opozycja przejęłaby władzę, zabierze 13 i 14 emeryturę" - zaznaczył.

Morawiecki odniósł się również do zarzutów opozycji związanych ze zbyt małą liczbą refundowanych leków. "Jest ich 2 tys., 2 tys. leków dla seniorów 75 plus" - zauważył. Podkreślił, że PiS poszerzy program Senior Plus o nowe roczniki seniorów od 65 roku życia.

"To jest polityka szacunku wobec seniorów, wobec odtrąconych, zwykłego człowieka, pracy i zwykłych polskich rodzin" - powiedział.

Premier podkreślił, że "wiarygodność i szacunek to fundament rządów Prawa i Sprawiedliwości". Zadeklarował jednocześnie, że rząd "z szacunku dla seniorów i wdzięczności dla starszego pokolenia będzie przeznaczać coraz więcej środków na tworzenie nowych domów seniora w całej Polsce".

Dodawał, że takie instytucje stają się centrami integracji społecznej dla osób starszych i samotnych. "Domy seniora to miejsce spotkań, miejsce aktywności ruchowej i artystycznej. Jestem przekonany, że służą one nie tylko temu, żeby chociaż na trochę zapomnieć o samotności, która często spotyka osoby na emeryturze, ale również, żeby wspólnie coś nowego tworzyć" - mówił.

Skalbmierski dom seniora powstał we wcześniej zdegradowanych budynkach przy Placu Marii Curie-Skłodowskiej. Remont obiektu był możliwy dzięki przyznanej dotacji z programu Senior Plus w wysokości ponad 140 tys. zł. W odrestaurowanym budynku przygotowano m.in. pokój do zajęć rehabilitacyjno-ruchowych, salę komputerową i pomieszczenie kuchenne. Prowadzone są tam warsztaty z rękodzieła, kulinarne oraz zajęcia z rehabilitantami.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz