×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Premier: w III kwartale tego roku ustawowe uzupełnienie subwencji

Autor: PAP Data: 23 maja 2023 11:16

Mamy świadomość, że obniżenie podatku PIT to ubytek w dochodach samorządów, dlatego sami sobie nałożyliśmy zobowiązanie - ustawowe uzupełnienie subwencji już w III kwartale tego roku - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

We wtorek Morawiecki wziął udział w XVI Ogólnopolskiej Konferencji BGK dla JST, poświęconemu finansom samorządów.

Podczas przemówienia szef rządu przypomniał, że rządzący obniżyli podatki, w tym m.in. podatek PIT. "Ale mamy świadomość tego, że jest to jednocześnie ubytek w dochodach bieżących, ubytek w dochodach samorządów. Dlatego z jednej strony realizujemy nasze wielkie programy inwestycyjne, infrastrukturalne, a z drugiej strony realizujemy uzupełnienie" - mówił.

"Sami sobie nałożyliśmy to zobowiązanie - ustawowe uzupełnienie subwencji, które chcemy wykonać już w trzecim kwartale tego roku na poziomie podobnym do poprzednich lat, a w szczególności chcemy, żeby ono było jeszcze bardziej sprawiedliwe" - poinformował premier.

Jak wyjaśnił, sprawiedliwe to takie, "które pokazuje, jakie są dochody na mieszkańca w danym samorządzie". "Można mówić, że to jest sprawiedliwy podział, jeżeli w proporcji do PKB danego obszaru, czy poziomu gospodarczego rozwoju danego obszaru, subwencja jest rozdzielana" - mówił.

"W moim rozumieniu rozwój sprawiedliwy, rozwój zrównoważony, dużo bardziej opiera się o odwrotność tego algorytmu, czyli skierowanie strumieni środków tam, gdzie poszczególne miasta i miasteczka utraciły lub tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze w związku ze zmianami administracyjnymi, które zostały wprowadzone i także w związku z dynamiką rozwoju" - dodał.

Podkreślał, że szanse rozwojowe dużych ośrodków są wyższe niż w mniejszych miastach czy wsiach i zwracał uwagę, że Polska jest krajem policentrycznym. "Nasze miasta, miasteczka, rozrzucone w miarę równomiernie w całym kraju, mogą również kwitnąć" - zapewniał.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz