×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Prezes BOP na 20-lecie spółki działającej w Płocku: posiadamy światowej klasy aktywa

Autor: PAP Data: 16 maja 2023 20:30

Spółka Basell Orlen Polyolefins (BOP), której zakład produkcyjny znajduje się w Płocku (Mazowieckie), obchodzi 20-lecie działalności. Posiadamy światowej klasy aktywa - powiedział m.in. prezes i dyrektor generalny BOP Michael O’Bert. Podkreślił, że udziałowcami spółki są LyondellBasell i PKN Orlen.

Informując o jubileuszu działalności BOP, spółka przypomniała, że "jest jedynym producentem poliolefin w Polsce i największym krajowym wytwórcą tworzyw sztucznych", a w Płocku posiada "dwa światowej skali zakłady do produkcji polipropylenu oraz polietylenu".

"Jesteśmy silni mocą naszych udziałowców: LyondellBasell i PKN Orlen, posiadamy światowej klasy aktywa, mamy utalentowanych pracowników oraz 20 lat wyjątkowego doświadczenia na polskim rynku poliolefin" - powiedział Michael O'Bert, prezes i dyrektor generalny BOP, cytowany w komunikacie spółki.

Jak przypomniano w informacji, BOP został powołany w 2003 r. na mocy umowy joint venture pomiędzy Basell Europe Holdings - obecnie to LyondellBasell Industries Holdings a PKN Orlen, przy czym każdy z partnerów posiada w spółce 50 proc. udziałów.

Według BOP roczny potencjał produkcyjny płockich zakładów to 800 tys. ton, z czego 480 tys. ton stanowi polipropylen, wytwarzany w oparciu o technologię Spheripol, a 320 tys. ton polietylen dużej gęstości HDPE, produkowany przy zastosowaniu technologii Hostalen. "Obie technologie są licencjonowane przez firmę z Grupy LyondellBasell" - zaznaczyła spółka.

BOP podał, iż od początku uruchomienia instalacji w Płocku, spółka ta wytworzyła 45 różnych gatunków polipropylenu oraz 16 różnych gatunków polietylenu HDPE i wprowadziła te produkty na rynek poprzez podmiot zależny - Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż. Oprócz materiałów z Płocka - jak wyjaśnił BOP - zależna spółka handlowa "oferuje polskim przetwórcom poliolefin polimery z fabryk LyondellBasell wyprodukowane poza Polską".

W 2019 r. BOP zakończył w swym płockim zakładzie rozbudowę instalacji Spheripol wytwarzającej polipropylen i zwiększył w ten sposób potencjał tej wytwórni o 20 proc. - do 480 tys. ton. Spółka podkreślała wtedy, że dzięki inwestycji tamtejsza instalacja polipropylenu Spheripol "stała się największą tego typu linią produkcyjną w Europie".

Zakład produkcyjny BOP w Płocku, gdzie wytwarzane są poliolefiny, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie głównego zakładu produkcyjnego PKN Orlen, który jest największym w Polsce kompleksem rafineryjno-petrochemicznym i jednym z największych w Europie.

W lipcu 2022 r. PKN Orlen informował, że podpisał umowę o przejęciu części biznesu związanej z produkcją i sprzedażą polietylenu LDPE, należącej do BOP - instalacja wytwarzająca polietylen małej gęstości posiada zdolność produkcyjną na poziomie 100 tys. ton rocznie. O sfinalizowaniu przejęcia oznajmiono w styczniu tego roku. Zgodę na przeprowadzenie transakcji wydały urzędy antymonopolowe w Polsce i Holandii.

PKN Orlen podkreślał wówczas, że jako jedyny w Polsce wytwórca polietylenu LDPE, pokryje około 1/3 krajowego zapotrzebowania na ten produkt. Koncern wskazywał jednocześnie, że Polska jest największym konsumentem polietylenu LDPE w Europie Środkowej, a w 2025 r. będzie odpowiadać już za blisko 35 proc. regionalnego popytu. Obecnie krajowe zapotrzebowanie na ten produkt wynosi ok. 300 tys. ton rocznie, natomiast w Europie Środkowej to blisko 800 tys. ton.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz