×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Prezes GPW: giełda warszawska jest największą wśród regionów Trójmorza

Autor: PAP Data: 17 maja 2023 11:23

Giełda warszawska jest zdecydowanie największą wśród regionów Trójmorza; prawie dwa razy większą niż austriacka – podkreślił w środę w Lublinie prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl.

Uczestniczący w Samorządowym Kongresie Trójmorza prezes GPW Marek Dietl przekazał, że giełda warszawska jest - pod względem obrotów akcjami - zdecydowanie największą giełdą regionu Trójmorza. "Prawie dwa razy większą niż giełda austriacka, następnie jest giełda węgierska, czeska i rumuńska. Natomiast w pozostałych krajach Trójmorza ten rynek kapitałowy jest relatywnie mniejszy" - stwierdził.

Podkreślił, że pod względem kapitalizacji czyli wartości spółek w regionie to Polska i Austria są liderami, ale - jak przyznał - Rumunia, Czechy, Węgry, Chorwacja mają też pokaźne spółki na giełdach.

Podał również, że jeśli chodzi z kolei o udział kapitalizacji krajowych spółek w PKB to najbardziej rozwiniętym rynkiem Trójmorza jest Chorwacja (tj. ponad jedna czwarta PKB). "U nas jest to trochę ponad jedna piąta PKB" - poinformował Dietl.

Zwrócił uwagę, że giełdy Trójmorza są relatywnie małe w porównaniu do całego rynku giełd europejskich, bo stanowią one tylko ok. 3 proc. "To jest wielka zachęta dla giełd Trójmorza, żeby się integrować. Wspólnie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju prowadzimy szereg rozmów o współpracy giełd tego regionu. Wymiernym efektem tych rozmów jest wspólne zabieganie o bardziej proporcjonalne regulacje. Przy tej dysproporcji jest bardzo ważne, żeby Unia Europejska zwracała uwagę na giełdy naszego regionu. Kierowaliśmy np. list 13 giełd do UE w zakresie pewnych rozwiązań regulacyjnych nie uwzgledniających specyfiki naszego regionu, czy też wspólny marketing wobec globalnych inwestorów" - zaznaczył prezes GPW.

III Samorządowy Kongres Trójmorza odbywa się 16-17 maja br. w Centrum Spotkania Kultur i Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Podczas wydarzenia podpisana została umowa o utworzeniu sieci uniwersytetów Trójmorza. Kongresowi towarzyszy Forum Gospodarcze, w ramach którego odbywają się seminaria i spotkania poświęcone m.in. wyzwaniom związanym z odbudową Ukrainy, ale także innowacyjności, cyfryzacji, gospodarce wodorowej.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

komentarze

  • Jaro

    Robi z GPW wielką giełdę. Podobnie było z zakupem giełdy w Armenii. Chciał tym przykryć swoją nieudolność i słabe wyniki. Koniec końców okazało się, że ta TRANSAKCJA jest warta tyle co dom, nota bene, na Żoliborzu. Nie wierzę w ani jedno jego słowo. Krętacz i manipulant. Oczywiście IMHO.