×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Prezes Orlenu: integracja spółek wydobywczych zwiększy możliwości inwestycyjne

Autor: PAP Opublikowano: 31 sierpnia 2023 07:09

Integracja spółek wydobywczych z Grupy Orlen w jeden podmiot zwiększy możliwości inwestycyjne - powiedział PAP prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jak przypomniał, Orlen ma w Polsce ok. 180 projektów wydobywczych i zakłada ok. 17 mld zł inwestycji w tym obszarze. 

Grupa Orlen integruje obecnie spółki wydobywcze działające wcześniej w PGNiG, Lotosie i Orlenie w spółce PGNiG Upstream Polska.

"Po przejęciu PGNiG stworzenie jednego podmiotu dla wydobycia miało zasadnicze znaczenie" - podkreślił Obajtek, wskazując m.in., że działalność kilku podmiotów niejednokrotnie powodowała jakieś animozje, np. w obszarze wzajemnych rozliczeń. Pojedyncze spółki czasami nie miały też pieniędzy na inwestycje, jedna duża spółka będzie odpowiednie pieniądze posiadać - wyjaśnił.

Mówiąc o krajowych projektach wydobywczych prezes Orlenu zaznaczył, że pozwolą one m.in. zwiększyć wydobycie węglowodorów, np. ze złóż, które wcześniej uważano za wyeksploatowane. "Są nowe technologie, które pozwalają dalej z nich wydobywać, ale te technologie kosztują. Niezbędne są duże inwestycje" - podkreślił.

Jak przypomniał Obajtek, Orlen przeprowadził już połączenie norweskich spółek PGNiG i Lotosu. Na wydobycie w Norwegii planujemy przeznaczyć ponad 40 mld zł - podkreślił, dodając, że połączona spółka ma zdecydowanie większe znaczenie na tamtym rynku. "Widzimy już zainteresowanie współpracą z nią ze strony dużych koncernów" - zaznaczył.

Wzrost wydobycia Orlenu w Norwegii ma nastąpić zarówno poprzez rozwój własnego wydobycia, ale także poprzez kolejne akwizycje. "Cała strategia grupy jest oparta zarówno na rozwoju ograniczonym jak i akwizycjach" - powiedział Obajtek.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz