×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych: zainwestowaliśmy kilkadziesiąt milionów euro w przejścia graniczne z Ukrainą; liczymy na wsparcie UE

Autor: PAP Data: 25 maja 2023 15:50

Zainwestowaliśmy kilkadziesiąt milionów euro w połączenia kolejowe na przejściach granicznych z Ukrainą. Pracujemy obecnie nad projektem budowy szybkich połączeń między Polską a Lwowem i Kijowem. Liczymy na wsparcie UE - powiedział w rozmowie z PAP w Brukseli prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel.

Zarząd PKP Polskie Linie Kolejowe i organizacja Rail Forum Europe zorganizowały w PE w Brukseli wydarzenie dotyczące inwestycji w infrastrukturę kolejową.

Merchel przedstawił m.in. sytuację na przejściach granicznych z Ukrainą. "Polskie Linie kolejowe w pierwszych dniach wojny w ubiegłym roku rozpoczęły inwestycję w ich rozbudowę. Między Polską a Ukrainą funkcjonowało kiedyś osiem przejść granicznych. W ubiegłym roku był czynne tylko trzy. Następnie otworzyliśmy dwa kolejne. W ciągu krótkiego czasu wydaliśmy kilkadziesiąt milinów euro, żeby przywrócić ruch" - powiedział.

Dodał, że spółka pracuje obecnie nad projektem budowy szybkich połączeń między Polską a Lwowem i Kijowem. "Myślę, ze wspólnie z kolejami ukraińskimi jesteśmy w stanie wybudować nowe odcinki linii. Oczywiście liczmy na wsparcie instytucji europejskich w celu pozyskania finansowania" - powiedział.

Wskazał, że spółka jest na końcowym etapie realizacji największego w historii PLK programu inwestycyjnego. "Wydatkowanych będzie ponad 70 mld zł, z czego ok. 40 mld zł to środki unijne, a reszta to środki budżetu państwa. Mamy przygotowaną dokumentację. Aplikujemy o środki, jednak decyzje w Brukseli się opóźniają. To niezwykle ważne, bo ma częściowo negatywny wpływ na branżę budowlaną, która też czeka z niecierpliwością na uruchomienie nowych inwestycji" - powiedział.

Podkreślił, że spółka pracuje nad modernizacją linii Rail Baltica, łączącą kraje bałtyckie z Europą. "Zrealizowaliśmy połowę trasy, kraje bałtyckie również pracują nad swoją częścią projektu. Zakładamy, że do końca obecnej perspektywy unijnej prace zostaną zrealizowane" - powiedział.

"Niezwykle ważnym projektem jest też budowa korytarza Rail Carpatia. Trwa rewizja regulacji dot. sieci TENT w UE. Zdajemy sobie sprawę, że Ukraina nie jest jeszcze w UE, ale prace nad projektem są bardzo zaawansowane" - wskazał.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz