×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Prezydent Duda: widzimy, jak bardzo kooperacja Polski i Litwy nas wzmacnia

Autor: PAP Data: 14 września 2023 12:13

Widzimy, jak bardzo kooperacja Polski i Litwy nas wzmacnia i ile sił nam daje, poczynając od gospodarki aż do bezpieczeństwa militarnego - podkreślił w czwartek w Krynicy-Zdroju prezydent Andrzej Duda. Wskazywał na wspólne projekty w ramach Inicjatywy Trójmorza i współpracę w ramach NATO .

Prezydent w czwartek w Krynicy-Zdroju uczestniczył razem z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą w panelu dyskusyjnym "Polska i Litwa - szaniec przeciw tyranii ze Wschodu. Dziedzictwo, współpraca przyszłość".

Andrzej Duda podkreślił, że relacje Polski i Litwy są obecnie znakomite, także "z uwagi na bieg zdarzeń", współpracę gospodarczą w UE i w ramach projektów infrastrukturalnych Trójmorza oraz w kwestii energetyki.

Prezydent przypomniał, że gdy Rosja zerwała z krajami Europy kontrakt i "zakręciła kurek z gazem", to okazało się, że także dzięki interkonektorowi z Litwą dostawy gazu zostały zabezpieczone.

Wskazywał też na wspólną kwestię Przesmyku Suwalskiego, który - jak zauważył - jest obecnie szczególnie obserwowanym obszarem bezpieczeństwa europejskiego. Podkreślił, że zapewnienie tam bezpieczeństwa to "wielka wspólna troska", zwłaszcza w związku z hybrydowymi atakami z Białorusi na polsko-białoruską i litewsko-białoruską granicę, w kontekście trwającej wojny w Ukrainie, wywołanej przez rosyjską napaść na to państwo.

Przypomniał, że razem z Nausedą byli w Ukrainie bezpośrednio po rosyjskich zbrodniach na narodzie ukraińskim i odwiedzili Borodiankę i Irpień, widzieli bezmiar tragedii, do której doprowadzili tam Rosjanie. "Nie tylko rozumiemy, ale wiemy jak bardzo dziś Ukraina potrzebuje naszej zwartej, spójnej polityki wsparcia i jak bardzo groźny jest odradzający się rosyjski imperializm" - podkreślił prezydent Duda.

Wyraził zadowolenie obecności w Krynicy-Zdroju litewskiej delegacji; podkreślał, że tworzy to szczególną okazję, by rozmawiać o wspólnym bezpieczeństwie.

"Widzimy, jak bardzo kooperacja nas wzmacnia i ile sił nam daje, więc poczynając od gospodarki aż do bezpieczeństwa militarnego - warto być dzisiaj razem" - podsumował.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz