×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Prezydent: inflacja w Polsce jest w głównej mierze spowodowana przez wojnę w Ukrainie

Autor: PAP Data: 17 maja 2023 11:57

Inflacja w Polsce jest w głównej mierze spowodowana przez wojnę w Ukrainie; cieszę, że dzięki skutecznym działaniom rządu w ciągu ostatnich miesięcy udaje się tę inflację dusić – ocenił w środę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent - który przebywa z wizytą w Islandii - ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że inflacja w Polsce jest w głównej mierze spowodowana przez wojnę w Ukrainie. "Wszyscy znakomicie wiedzą, chyba nawet dzieci wiedzą, że jeżeli wzrastają koszty energii, to wszystkie koszty wokoło wzrastają. Bo jeżeli rosną ceny paliw, to natychmiast rosną ceny transportu, to natychmiast dostarczenie każdego towaru do każdego sklepu jest droższe, niż było wcześniej" - wskazywał Duda.

W ocenie prezydenta kwestią oczywistą jest, że to ceny energii napędzają inflację. "Bardzo się cieszę, że udaje się tę inflację dzięki skutecznym działaniom rządu w ciągu ostatnich miesięcy dusić, że sytuacja się uspokaja, że inflacja jest coraz mniejsza. To duży powód do satysfakcji. Cieszę się, eksperci przewidywali, że tak będzie. To jest na pewno powód do radości, że te działania są realizowane skutecznie" - podkreślił prezydent.

GUS podał w poniedziałek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły rdr o 14,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,7 proc. Wcześniej GUS informował, że inflacja w marcu 2023 r. wyniosła 16,1 proc. rdr.

Z Reykjaviku Aleksandra Rebelińska

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz