×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Prezydent podpisał nowelę o podatku rolnym

Autor: PAP Opublikowano: 25 lipca 2023 13:25

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku rolnym, dzięki której podatnicy będą mogli przekazać 1,5 proc. podatku rolnego na rzecz wybranego rolniczego związku zawodowego - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.

Chodzi o nowelizację ustawy o podatku rolnym oraz niektórych innych ustaw. Jak podała we wtorek kancelaria prezydenta, prezydent ustawę podpisał w poniedziałek.

"Celem tego aktu jest umożliwienie finansowania związków zawodowych rolników indywidualnych, poprzez przekazanie przez podatników podatku rolnego będących osobami fizycznymi, 1,5 proc. należnego podatku rolnego na rzecz wybranego rolniczego związku zawodowego" - podała KPRP.

Zgodnie z nowelą, organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów będzie przekazywać kwotę w wysokości 1,5 proc. należnego podatku rolnego na rzecz wybranego przez tego podatnika podmiotu uprawnionego.

Podmiotami uprawnionymi będą: związki zawodowe rolników indywidualnych, związki rewizyjne zrzeszające rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych - spełniające określone w ustawie warunki.

"W przypadku gdy obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na kilku współwłaścicielach (posiadaczach), organ podatkowy będzie przekazywać kwotę w wysokości 1,5 proc. należnego podatku rolnego za dany rok podatkowy od kwoty zapłaconej z tytułu tego podatku przez współwłaściciela (posiadacza), na rzecz podmiotu uprawnionego wybranego przez tego współwłaściciela (posiadacza)" - wskazała kancelaria.

Wniosek o przekazanie 1,5 proc. należnego podatku, będzie składany w terminie od 1 marca do 15 listopada roku podatkowego. Będzie go można złożyć także za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Jak podała KPRP, kwotę stanowiącą 1,5 proc. podatku należnego, zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół, organ podatkowy będzie przekazywać na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej wybranego przez podatnika podmiotu uprawnionego, jednorazowo w terminie do 31 grudnia roku podatkowego.

Gminom będzie przysługiwać z budżetu państwa zwrot utraconych dochodów z tytułu przekazania 1,5 proc. podatku należnego na rzecz podmiotów uprawnionych. W treści ustawy zawarto przepis zobowiązujący ministra właściwego do spraw finansów publicznych do określenia, w drodze rozporządzenia, warunków i trybu zwrotu utraconych dochodów.

Jak przekazała kancelaria, ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz