×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Profil Reparations for Poland: dziennik "FT" zezwolił na bardzo krótką odpowiedź ministra Mularczyka na krzywdzący artykuł

Autor: PAP Data: 18 maja 2023 21:25

Brytyjski dziennik "Financial Times" opublikował bardzo krótką odpowiedź sekretarza stanu ds. polityki europejskiej w MSZ Arkadiusza Mularczyka na krzywdzący artykuł dziennika dotyczący reparacji od Niemiec dla Polski za straty poniesione w wyniku II wojny światowej - napisał w czwartek na Twitterze profil Reparations for Poland.

"+Financial Times+ zezwolił na bardzo krótką odpowiedź Arkadiusza Mularczyka na krzywdzący artykuł w +FT+, w którym powtórzono typowe argumenty przeciwko reparacji dla Polski bez ich zakwestionowania. Szkoda, że +Financial Times+ nie prezentuje argumentów za reparacjami opartych o dowody w swoim oryginalnym artykule" - skomentowano na profilu Reparations for Poland, działającym pod powstałym w 2021 r. Instytutem Spraw Wojennych (https://tinyurl.com/y7wzcrs6).

Opublikowany na łamach "FT" list ministra Mularczyka pt. "Dlaczego Polacy ma rację, domagając się odszkodowań od Niemiec" był odpowiedzią na artykuł z 3 maja "Spór w sercu Europy" autorstwa Raphaela Mindera i Laury Pitel. Minister wyraził obawę, że czytelnik może sformułować na podstawie tego artykułu opinię, że Polska nie powinna domagać się reparacji od Niemiec, a pozycja Niemiec pozostaje bezsporna.

"To jednoznacznie jednostronne. Postanowienia konferencji poczdamskiej z 1945 r. otwierają problem reparacji, problem, który pozostaje otwarty aż do dziś, ponieważ polskie reparacje zostały zignorowane w Traktacie Dwa Plus Cztery", który otworzył drogę do zjednoczenia Niemiec w 1990 r. - napisał polski dyplomata.

"Artykuł +FT+ stwierdza, że polskie roszczenia +sięgają głęboko do horrorów ubiegłego wieku+. Zaiste. To właśnie tym horrorom i wynikającym z nich historycznym niesprawiedliwościom Polska próbuje zaradzić przy współpracy Niemiec i osiągnąć międzynarodowe porozumienie oparte na wzajemnym szacunku" - argumentował w liście minister Mularczyk.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz