×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Projekt rozporządzenia ws. szkoleń na doradców rolnych

Autor: PAP Data: 17 maja 2023 14:06

Warunki i sposób przeprowadzania szkoleń i egzaminów na doradców rolnych - zakłada projektowane rozporządzenie ministra rolnictwa, które zostało opublikowane na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania szkoleń podstawowych i szkoleń uzupełniających, egzaminów podstawowych i egzaminów uzupełniających oraz uzyskiwania specjalizacji przez doradców rolniczych. Jest ono wydawane do ustawy o Planie Strategicznym na lata 2023-2027 dla Wspólnej Polityki Rolnej.

Jednym z obowiązków państwa członkowskiego UE jest zapewnienie rolnikom doradztwa rolniczego, świadczonego przez odpowiednio wykwalifikowanych i stale kształcących się doradców. Projektowane rozporządzenie reguluje zasady podnoszenia kwalifikacji doradców i przygotowanie ich do świadczenia usług doradczych - wyjaśnił resort rolnictwa.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, "usługi doradcze w ramach PS 2023-2027 będą mogły świadczyć osoby, które znajdują się na liście doradców rolniczych lub liście ekspertów przyrodniczych, na podstawie wpisu dokonanego na wniosek osoby zainteresowanej, która wcześniej ukończyła odpowiednie szkolenie podstawowe i zdała egzamin podstawowy z zakresu wiedzy, objętej tym szkoleniem".

Według projektu rozporządzenia, dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR) będzie prowadził dwie listy: doradców rolniczych świadczących usługi doradcze w ramach interwencji "Kompleksowe doradztwo rolnicze" i ekspertów przyrodniczych, uczestniczących we wdrażaniu interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych i sporządzających ekspertyzy siedliskowe i ptasie.

Wszystkie osoby wpisane na listę, jeśli zakres wiedzy ulegnie zmianie, muszą odbyć szkolenia uzupełniające. Wszystkie szkolenia kończą się egzaminem, przeprowadzanym przez dyrektora CDR. Szkolenia mogą być prowadzone w formie stacjonarnej, on-line lub mieszanej. W przypadku formy stacjonarnej, grupy szkoleniowe nie mogą liczyć więcej niż 30 osób, a w przypadku szkoleń on-line nie więcej niż 100 osób.

Ponadto, doradcy rolniczy mają możliwość uzyskania specjalizacji. Ze względu na duży zakres wiedzy obowiązujący doradców rolniczych utworzone zostaną specjalizacje w zakresie: rolnośrodowiskowym; rolnictwa ekologicznego; ekonomiki gospodarstwa rolnego; integrowanej produkcji roślin.

W ocenie autorów projektu, "dzięki wdrożeniu przepisów projektowanego rozporządzenia na rynku pracy znajdą się osoby odpowiednio przygotowane do wykonywania zawodu doradcy rolniczego, kompetentne, posiadające aktualną wiedzę i umiejętności, a rolnicy uzyskają usługi świadczone w sposób profesjonalny".

Przepisy rozporządzenia mają wejść w życie w dniu ogłoszenia.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz