×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Przemysław Czarnek: blisko 38 mln zł na budowę szkoły i przedszkola w Ostrowi Mazowieckiej

Autor: PAP Opublikowano: 28 sierpnia 2023 19:35

W poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał symboliczny czek na budowę i wyposażenie Szkoły Podstawowej i Przedszkola Publicznego w Ostrowi Mazowieckiej, wraz z zagospodarowaniem terenu i drogą dojazdową finansowane z Polskiego Ładu i RFIL-u w kwocie blisko 38 mln zł. "Pieniądze na inwestycje w oświacie są" - zapewnił Czarnek.

Minister wskazał, że inwestycja w Ostrowi Mazowieckiej jest wyznacznikiem tego, co dzieje się w całej Polsce. Podkreślił, że do tej pory samorządom zostało przekazanych 13,7 mld zł na inwestycje w infrastrukturę edukacyjną.

"Ale żeby można było przekazać środki na tego rodzaju inwestycje, to trzeba przede wszystkim wizji samorządowców" - zastrzegł Czarnek i podziękował wszystkim zaangażowanym w inicjatywę budowy szkoły w Ostrowi Mazowieckiej.

Minister zaznaczył, że jest to jedna z najpoważniejszych inwestycji oświatowych. "Blisko 38 mln zł zostało przekazanych ze środków rządowych na budowę szkoły i przedszkola" - zauważył. Dodał, że podobnych inwestycji w całym kraju jest o wiele więcej. "Wielokrotnie więcej, niż za czasów naszych poprzedników, w tym również tych, których wspiera politycznie pan Broniarz ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Ten sam Broniarz i ten sam ZNP, który kłamliwie twierdzi, że są coraz gorsze warunki pracy nauczycieli, że jest coraz mniej pieniędzy w oświacie, że nauczyciele zarabiają coraz mniej" - powiedział Minister. "Trzeba nie mieć oczu i daru widzenia rzeczywistości, żeby tego typu głupoty opowiadać" - ocenił.

Jego zdaniem, oświata rozwija się pod rządami Prawa i Sprawiedliwości. "Inwestycje są o wiele większe, niż za czasów naszych poprzedników - 2,9 mld zł w ciągu 8 lat przekazali samorządom nasi poprzednicy. My już przekazaliśmy 13,7 mld do tego roku" - wskazał.

Przypomniał, że zaplanowane są kolejne inwestycje w oświatę. "Mamy blisko 400 tys. laptopów dla czwartoklasistów. Przed nami też bon dla nauczyciela w wysokości 2,5 tys. zł, dodatkowe wynagrodzenie dla nauczycieli w związku ze świętem Komisji Edukacji Narodowej, Branżowe Centra Umiejętności i kolejny rok rekordowego zwiększenia subwencji oświatowej" - wymienił. Podkreślił, że subwencja wzrosła za czasów PiS o około 25 mld zł, a tylko w tym roku - o 11 mld zł.

Odniósł się także do wakatów w szkołach. "W przeliczeniu na wszystkich nauczycieli w całym kraju wakaty wynoszą mniej, niż 1 proc. To tak jakby w szkole, która zatrudnia 100 nauczycieli, brakowało na razie jednego" - powiedział minister.

Autorka: Delfina Al Shehabi

del/ mir/

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz