×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Przemysław Czarnek: modernizacja i rewitalizacja osiedli z wielkiej płyty obejmie całą Polskę

Autor: PAP Data: 04 września 2023 08:15

Program Przyjazne Osiedle, czyli modernizacja i rewitalizacja osiedli i bloków z wielkiej płyty, obejmie wszystkie miasteczka i duże miasta w Polsce – powiedział w poniedziałek w Programie I Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

w poniedziałek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki poinformował, że PiS rozpoczyna dziś ofensywę programową, czyli przedstawianie nowych konkretów na kolejną kadencję. Jednym z nich jest program Przyjazne Osiedle, czyli modernizacja i rewitalizacja osiedli i bloków z wielkiej płyty. Wskazał, że program obejmuje rewitalizację tysięcy bloków, nową termoizolację, nowoczesne windy, nowe parki i miejsca odpoczynku dla rodzin.

"To będą miliardy złotych ze środków rządowych z budżetu państwa. One są koniecznie, aby polepszyć życie ponad 8 mln ludzi, którzy mieszkają w takich osiedlach z wielkiej płyty" - wyjaśnił Czarnek.

Wskazał, że program obejmie miasteczkach i duże miasta - wszystkie te, gdzie istnieją osiedla z wielkiej płyty z czasów PRL.

Podkreślił, że na takich osiedlach mieszkają w większości seniorzy i ludzie w podeszłym wieku.

"Takie osoby często mają problemy z chodzeniem i nie mają wind. Winda pozwoli wyjść z domu tym, którzy od dawna tego nie robili. Pozwoli ona także lepiej funkcjonować dzieciom i wnukom, którzy opiekują się swoimi rodzicami czy dziadkami w takich mieszkaniach" - zauważył.

Minister dodał, że młode rodziny zamieszkujące osiedla z wielkiej płyty także potrzebują wind. "Takie osiedle pozwoli żyć w nowoczesnej infrastrukturze młodym rodzinom, które tam mieszkają. Rodziny z małymi dziećmi także potrzebują windy, żeby móc normalnie wjechać wózkiem, a nie znosić go z III czy z IV piętra" - wskazał.

"Potrzebują także nowoczesnych parków, placów zabaw, całej tej infrastruktury, która dostępna jest na nowych osiedlach, a na osiedlach z czasów PRL-u często jest ona nieosiągalna" - zaznaczył.

Jak wskazał Czarnek, program pozwoli także na docieplenie wszystkich budynków, które są niedocieplone lub źle docieplone.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz