×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

PSP: w II kwartale BLIK-iem wykonano 374 mln transakcji o wartości 50,1 mld zł

Autor: PAP Opublikowano: 16 sierpnia 2023 15:51

Użytkownicy BLIK-a zrealizowali w drugim kwartale br. 426 mln transakcji o wartości 57,9 mld zł - poinformował w środę Polski Standard Płatności (PSP), operator systemu płatności mobilnych BLIK. Dodano, że łącznie w pierwszym półroczu br. wykonano 800 mln operacji o wartości 108 mld.

Jak podał PSP, na koniec drugiego kwartału br. z BLIK-a aktywnie korzystało ponad 14 mln osób. Najdynamiczniej rosła liczba przelewów na telefon BLIK. Polacy skorzystali z tej usługi 100 mln razy. Zainteresowaniem użytkowników cieszyły się również płatności zbliżeniowe BLIK. W drugim kwartale 2023 r. zapłacono w ten sposób 32,5 mln razy - dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2022 r.

Z danych PSP wynika, że najwięcej transakcji BLIK-iem realizowanych było w e-commerce - ich udział stanowi nieco ponad połowę wszystkich operacji. Między kwietniem a czerwcem br. użytkownicy BLIK-a zapłacili w sieci 218,6 mln razy - o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. Wartość transakcji online osiągnęła 29,7 mld zł wobec 20,9 mld rok wcześniej. Średnia wartość pojedynczego zakupu online w drugim kwartale 2023 r. wyniosła 136 zł.

Wśród kategorii usług i produktów, za które Polacy chętnie płacili BLIK-iem, znalazły się zakłady bukmacherskie oraz bilety komunikacyjne. W tych segmentach odnotowano wzrost liczby transakcji odpowiednio o 40 i 36 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

Drugi kwartał przyniósł także wzrost liczby przelewów na telefon BLIK. Od kwietnia do czerwca było ich 100 mln, czyli o 75 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wartość przekazanych w ten sposób pieniędzy wyniosła 13,3 mld zł (wzrost o 98 proc. r/r), a średnia wartość pojedynczej transakcji to 141 zł.

Jak wskazano, od kwietnia do czerwca br. rosły także płatności BLIK w tradycyjnych terminalach płatniczych. Liczba transakcji wyniosła w tym okresie 92,3 mln, czyli o 67 proc. więcej niż rok temu. Duży wpływ na ten wynik miało rosnące zainteresowanie płatnościami zbliżeniowymi BLIK. Od początku udostępnienia tej usługi przez sześć największych polskich banków aktywowało ją już ponad 2 mln użytkowników. W drugim kwartale zrealizowali oni 32,5 mln transakcji o wartości 1,3 mld zł. Oznacza to wzrost odpowiednio o 111 i 124 proc. w stosunku do wyniku osiągniętego rok wcześniej. Do tej pory z usługi skorzystano w 131 krajach na świecie.

W drugim kwartale br. liczba operacji w ATM zwiększyła się o jedną czwartą rok do roku, osiągając poziom 15,5 mln. Średnia wartość pojedynczej wpłaty bądź wypłaty wyniosła w tym kanale 644 zł.

BLIK to powszechny standard płatności mobilnych. Możliwość skorzystania z BLIK-a w aplikacjach bankowości mobilnej ma obecnie praktycznie każdy z klientów krajowych instytucji płatniczych oferujących aplikację mobilną. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności. Udziałowcami spółki PSP są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz