×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

R. Fogiel o programie "Lokalna Półka": daje konsumentom dostęp do dobrych, lokalnych produktów i pomaga rolnikom

Autor: PAP Data: 06 września 2023 08:27

Program "Lokalna Półka" to z jednej strony danie konsumentom dostępu do dobrych, lokalnych produktów, z drugiej strony to jest danie szansy rolnikom na sprzedawanie swoich towarów blisko miejsca ich wytworzenia - powiedział w środę w PR24 poseł PiS, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel.

Fogiel został zapytany o zaprezentowany w środę przez PiS program "Lokalna półka", który zakłada wprowadzenie obowiązku, aby markety w swojej ofercie miały minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców.

"To kolejny element naszej ofensywy programowej. Po +Przyjaznym Osiedlu+ i +Dobrym Posiłku Szpitalnym+ proponujemy +Lokalną Półkę+, czyli z jednej strony umożliwienie dostępu konsumentom, każdemu z nas, do dobrych, lokalnych produktów - owoców, warzyw, produktów mlecznych, mięsa, pieczywa od lokalnych dostawców. Z drugiej strony to jest danie szansy rolnikom na sprzedawanie swoich towarów blisko miejsca ich wytworzenia" - wyjaśnił.

Zdaniem Fogla, program jest wzmacnianiem lokalnych przedsiębiorstw, a także skracaniem łańcuchów dostaw. "To w pandemii okazało się groźne, te długie łańcuchy dostaw, które mogą zostać przerwane w wyniku globalnych wydarzeń (...). Bezpieczeństwo żywnościowe będzie się zwiększało" - ocenił.

Zapowiedział, że obowiązek, aby markety w swojej ofercie miały minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców, będzie wymogiem prawnym, który funkcjonuje już w wielu krajach Europy. "Liczymy, że zadziała to również u nas" - stwierdził.

Dodał, że kraj pochodzenia produktu będzie oznaczony na paragonie, tak aby każdy konsument mógł szybko zorientować się, skąd on pochodzi.

Zapowiedział, że program "Lokalna półka" jest częścią programu Prawa i Sprawiedliwości na następcą kadencję, a całość programu zostanie zaprezentowana w sobotę.

Fogiel został zapytany, dlaczego program "Lokalna półka" został zaprezentowany w spocie PiS przez byłego ministra rolnictwa, obecnego doradcę prezydenta Jana Krzysztofa Ardanowskiego, a nie obecnego ministra rolnictwa Roberta Telusa.

"To jest sygnał, że jesteśmy jedną drużyną, wszyscy pracujemy razem. Zarówno byli ministrowie, jak i obecny" - odpowiedział.

Dodał, że Robert Telus ma kontakt z poprzednikami i "stara się wyciągać wnioski z tego, co było". "To jest bardzo rozsądna polityka" - ocenił.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz