×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

R.Telus: wypłaciliśmy już niemal 516 mln zł pomocy na pszenicę, grykę i kukurydzę

Autor: PAP Opublikowano: 18 lipca 2023 15:20

Przeznaczyliśmy ponad 15 mld zł dla rolników zagrożonych utratą płynności finansowej na skutek agresji rosyjskiej na Ukrainę. Już niemal 516 mln zł zostało wypłacone w ramach pomocy na pszenicę, grykę i kukurydzę – przekazał we wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Będziemy wspierać rolników, bo wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe - powiedział we wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus na konferencji prasowej. Podkreślił, że w ramach pomocy finansowej dla rolników zagrożonych utratą płynności finansowej na skutek agresji rosyjskiej na Ukrainę zostało przeznaczone ponad 15 mld zł.

"Ponad 15 mld złotych z budżetu państwa. 2022 - z tego 2,6 mld zł, ponad 10 mld w 2023 i w przyszłości 2,7 mld zł" - przekazał szef resortu rolnictwa. Zaznaczył, że jest to największe w historii wsparcie dla sektora rolniczego.

Telus poinformował, że zgodnie z danymi na 18 lipca br. zostało wypłacone już niemal 516 mln zł pomocy na pszenicę, grykę i kukurydzę. Liczba złożonych wniosków o pomoc na zboża i nasiona oleiste wyniosła blisko 300 tys. Złożono również 6700 wniosków na pomoc finansową w formie kredytów na utrzymanie płynności na ok. 1 mld zł i blisko 13 tys. w ramach naboru na wsparcie infrastruktury silosowej - przekazał.

Przypomniał również o rozporządzeniu, które wprowadziło chów trzody chlewnej na tzw. użytek własny, a także o kontynuacji Programu Locha+. Minister zauważył, że w latach 2015-2023 pomoc dla producentów świń wyniosła ponad 8,3 mld zł, bez kredytów i pożyczek.

Wśród planowanych kierunków rozwoju polskiego rolnictwa, szef resortu wymienił m.in.: odbudowę polskiego przetwórstwa, wprowadzenie innowacyjności w rolnictwie, poprawę bezpieczeństwa żywnościowego i rozwijanie współpracy z krajami Unii Europejskiej, np. w zakresie przepływu towarów z Ukrainy. Zaznaczył, że "bardzo mocno kładę nacisk na przetwórstwo".

Do 31 lipca br. trwa nabór wniosków od producentów pszenicy lub gryki, którzy sprzedali ziarno po 14 kwietnia 2023 r. O pomoc mogą się ubiegać producenci pszenicy lub gryki, którzy złożyli w 2022 r. wnioski o dopłaty bezpośrednie i wykazali uprawy (maksymalnie 300 ha) tych roślin, a ziarno sprzedali od 15 kwietnia do 15 lipca br. Na wsparcie przewidziano 2 mld zł.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz