×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Raport: udział czterdziestolatków na kluczowych stanowiskach polskich firm wynosi 28,4 proc.

Autor: PAP Data: 22 maja 2023 12:53

Udział trzydziestolatków na kluczowych stanowiskach w polskich firmach stanowi 21,5 proc., a czterdziestolatków 28,4 proc. – wynika z danych Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Oceniono, że statystyczna osoba na stanowisku prezesa to mężczyzna w wieku 40 lat z dużej aglomeracji miejskiej.

Jak wynika z danych Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, udział osób w wieku do 23 roku życia pełniących kluczową rolę w firmie nie przekracza w Polsce 1 proc. W wieku od 23 do 30 lat odsetek ten stanowi 4,7 proc.

"Udział trzydziestolatków(-ek) na kluczowych stanowiskach w firmach zarejestrowanych w Polsce stanowi 21,5 proc., a czterdziestolatków(-ek) - aż 28,4 proc." - przekazano.

Zauważono, iż w kolejnych grupach wiekowych odsetek ten zaczyna spadać: udział pięćdziesięciolatków w kadrach kierowniczych to 22,9 proc., sześćdziesięciolatków - 14,14 proc., a osób powyżej 70 lat - 7,5 proc.

Zgodnie z analizą w Polsce statystyczna osoba na stanowisku prezesa to mężczyzna w wieku 40 lat, kierujący przedsiębiorstwem produkcyjnym, przemysłu ciężkiego lub firmą budowlaną, z dużych aglomeracji miejskich dobrze prosperujących województw: Warszawy, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania, Krakowa czy Katowic. Zarządza on firmą, która została założona w latach 1995-2005.

Jak wskazano, blisko 14 proc. członków zarządów w branży usługowej to osoby mające 70 lat i więcej. "Ta grupa wiekowa ma także swoją silną reprezentację w administracji publicznej i obronie narodowej (11 proc.), leśnictwie, łowiectwie i rolnictwie (8,2 proc.) oraz obsłudze rynku nieruchomości (6 proc.)" - poinformowano. Jak oceniono, w przypadku funkcji prezesa jest to także sektor leśnictwa, łowiectwa i rolnictwa (9,3 proc.), górnictwa i wydobywania (8,7 proc.), przetwórstwa przemysłowego (6,4 proc.) oraz pozostałej działalności usługowej (7,1 proc.).

Analiza wykonana przez wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet Poland na zlecenie Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką obejmowała ponad 811 tys. osób zajmujących ponad milion stanowisk. Na potrzeby badania przyjęto siedem przedziałów wiekowych: od 14 do 23 lat, 23-30, 31-40, 41-50, 51-60, 61-70 i powyżej 70 lat.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz