×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Raport: warszawski rynek biur na 3. miejscu w Europie za Paryżem i Londynem

Autor: PAP Data: 18 maja 2023 13:01

Warszawa uplasowała się na trzecim miejscu - za Paryżem i Londynem - w Europie pod względem popytu na rynku biurowym w I kw. br. – wynika z raportu "Poland Office Marketbeats".

Jak wynika z raportu "Poland Office Marketbeats" firmy Cushman & Wakefield, aktywność najemców powierzchni biurowych w Warszawie w pierwszych trzech miesiącach 2023 r. wyniosła prawie 159 tys. m kw., czyli spadła o 40 proc. wobec analogicznego okresu w 2022 r. "Mimo to rezultat ten uplasował Warszawę na trzecim miejscu w Europie, za Paryżem i Londynem, a przed takimi metropoliami jak: Berlin, Praga, Madryt, Monachium, Hamburg, Frankfurt i Rzym" - zauważono.

Zgodnie z raportem, w I kw. br. strukturę popytu zdominowały relokacje, które stanowiły 70 proc. wszystkich zawartych umów. Renegocjacje i ekspansje odpowiadały kolejno za 25 proc. i 5 proc. wszystkich umów.

W I kw. br. zasoby powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły 6,26 mln m kw. Według szacunków Cushman & Wakefield na warszawski rynek biurowy trafi w tym roku ok. 66 tys. m kw.

"Obecnie w realizacji znajduje się ok. 181 500 m kw. Natomiast już w najbliższych miesiącach w centrum Warszawy rozpocznie się budowa kilku projektów, które powinny zostać oddane do użytku między 2025 a 2026 rokiem" - powiedziała, cytowana w raporcie, Joanna Blumert z Cushman & Wakefield.

"Niemniej spodziewamy się, że efekt luki podażowej będzie widoczny na stołecznym rynku nawet do końca 2025 r." - dodała.

Według ekspertów w 2023 roku koszty budowy i wykończenia powierzchni będą dalej rosnąć, ale tempo wzrostu cen będzie wolniejsze i bardziej przewidywalne względem początku 2022 r.

Zgodnie z raportem, w I kw. br. stawki za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie wyniosły miesięcznie 22-26 euro/m kw. w strefie centrum oraz 13,50-16,50 euro/m kw. w innych lokalizacjach i nie zmieniły się wobec 2022 r.

Jak wskazano, wskaźnik powierzchni niewynajętej w I kw. br. wyniósł 11,6 proc., co oznacza spadek o 0,6 punktów procentowych rok do roku.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz