×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Raport: według ok. 80 proc. badanych polska energetyka powinna opierać się na OZE

Autor: PAP Opublikowano: 22 sierpnia 2023 13:10

Polska powinna inwestować w odnawialne źródła energii, wskazuje tak 79 proc. badanych - wynika z raportu "Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023". 81 proc. uważa, że polska energetyka powinna opierać się na OZE; to o 8 punktów procentowych mniej niż w 2022 r.

Jak wynika z raportu Autopay "Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023", 81 proc. badanych jest przekonanych, że polska energetyka powinna opierać się na odnawialnych źródłach energii; częściej wskazują tak kobiety. Wynik ten jest o 8 punktów proc. niższy niż w 2022 r.

Ze stwierdzeniem, że Polska powinna inwestować w odnawialne źródła energii, zgadza się 79 proc. respondentów. Co drugi badany uważa, że OZE są zbyt drogie.

Z badania wynika, że Polacy coraz bardziej przekonani są o konieczności pozyskiwania energii z atomu i z węgla. "Obie pozycje wzrosły odpowiednio o 10 i 9 punktów proc. w stosunku do ubiegłego roku. Za atomem i węglem częściej opowiadają się mężczyźni i osoby z najstarszej grupy wiekowej" - podano we wtorkowej informacji dotyczącej raportu.

Polacy wydają się podzieleni w kwestii daty odejścia od węgla. "Co piąty badany uważa, że Polska nie powinna odchodzić od energii opartej na węglu, który stanowi podstawę naszej energetyki. To o 7 punktów proc. więcej niż rok temu. Sukcesywnie spada liczba osób, które oczekują częściowego bądź całkowitego odejścia od węgla" - wskazano. Jak dodano, częściej niż inne grupy wskazują tak najstarsi badani i mieszkańcy największych miast.

Jak podano, Polacy inwestują w docieplenie domu - to wzrost wobec 2022 r. z 42 proc. do 59 proc., instalacje fotowoltaiczne, zmianę ogrzewania na gazowe czy montaż pompy ciepła (wzrost o 8 punktów proc. w ciągu roku).

Badanie "Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023" zrealizowano na zlecenie Autopay przez pracownię badawczą SATISFACE w czerwcu br. na reprezentatywnej grupie 1082 osób metodą CAWI.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz