×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Resort cyfryzacji: zachęcamy szkoły do odsyłania umów, bez nich nie możemy przekazać laptopów

Autor: PAP Data: 08 września 2023 12:17

Zachęcamy szkoły do odsyłania podpisanych umów, bez nich nie możemy przekazać laptopów czwartoklasistom – przekazało w piątek Ministerstwo Cyfryzacji. Sugerowanie, że dostawy nie są realizowane z winy rządu, czy dostawców to manipulacja – informuje MC.

Resort podnosi, że umowy dotyczące przekazania laptopów dla czwartoklasistów w regionach, w których wybrano już wykonawcę, zostały przekazane do organów prowadzących szkoły już w sierpniu.

"Wiele z nich nie odesłało do COAR (Centrum Obsługi Administracji Rządowej-PAP) uzupełnionych i podpisanych umów, dlatego w tych placówkach dzieci nie otrzymały jeszcze laptopów. Dostawcy czekają na znak, mogą przekazać sprzęt w każdej chwili. Nie rozumiem, dlaczego samorządy zwlekają z przygotowaniem i odesłaniem dokumentów, wstrzymując dostawy" - podkreślił minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, cytowany w informacji resortu.

MC wskazało, że taka sytuacja miała miejsce m.in. w Krakowie. Resort podał, że samorząd otrzymał umowę 25 sierpnia i do dnia publikacji w Gazecie Wyborczej Kraków artykułu "Laptopy jak kiełbasa" (7 września 2023 r.), umowa nie została podpisana i odesłana do COAR. Ministerstwo przekazało, że dopiero w dniu, w którym tekst się ukazał, po godz. 15.00 podpisana umowa została odesłana mailowo, ale nie została prawidłowo wypełniona i COAR odesłał ją ponownie do Krakowa.

"Sugerowanie, że dostawy nie są realizowane z winy rządu czy dostawców to manipulacja" - zaznacza MC.

"W regionach, w których przetarg jest rozstrzygnięty, dostawy mogą być realizowane praktycznie z dnia na dzień. Niezrozumiałe jest więc odwlekanie tego w czasie, ponieważ jedynymi pokrzywdzonymi w tej sytuacji są dzieci, które mogłyby zacząć rok szkolny, wykorzystując do nauki nowy sprzęt" - podkreślił Cieszyński.

Resort zawarł w swojej informacji listę szkół, których organy prowadzące (gminy) do tej pory nie odesłały do COAR podpisanych umów.

Lista szkół, które nie odesłały jeszcze umów dostępna jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/zachecamy-szkoly-do-odsylania-podpisanych-umow--bez-nich-nie-mozemy-przekazac-laptopow-czwartoklasistom

"Zachęcamy do tego, żeby jak najszybciej dopełniły formalności. Do zapoznania się z tą listą zachęcamy również mieszkańców poszczególnych regionów, którzy mogą interweniować w tej sprawie u lokalnych władz" - podało Ministerstwo Cyfryzacji.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz