×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Resort rozwoju planuje zmiany w zakresie Społecznych Agencji Najmu

Autor: PAP Data: 25 maja 2023 06:35

Resort rozwoju planuje zmiany w zakresie Społecznych Agencji Najmu, które we współpracy z gminą pośredniczą między właścicielami mieszkań na wynajem a najemcami. Chce m.in. umożliwić wykorzystanie przez SAN własnych budynków i lokali oraz przekształcanie powierzchni niemieszkalnych na mieszkalne.

Społeczne Agencje Najmu (SAN) mogą powstawać na podstawie obowiązującej od lipca 2021 r. nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

Są to podmioty współpracujące z gminą, które pośredniczą między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania na warunkach rynkowych. Dzierżawią lokale mieszkalne lub budynki jednorodzinne od ich właścicieli, a następnie wynajmują je osobom fizycznym według kryteriów określonych przez gminę.

Jak przekazał PAP resort rozwoju, obecnie SAN-y nie rozpoczęły jeszcze działalności, ale - według informacji MRiT - kilka miast jest w trakcie opracowywania lub procedowania dokumentów dotyczących ich powołania. "Najważniejszym z tych dokumentów jest uchwała przyjmowana przez radę gminy, określająca m.in. zasady kwalifikowania najemców. Następnie gmina albo sama tworzy własny SAN w formie spółki gminnej, albo ogłasza konkurs dla organizacji pożytku publicznego" - dodało ministerstwo.

Poinformowało, że jeszcze w obecnej kadencji w parlamencie ma być rozpatrywany projekt ustawy zakładający m.in. rozszerzenie podmiotów społecznych, które będą mogły prowadzić SAN, uelastycznienie zasad naboru najemców, umożliwienie wykorzystania przez SAN własnych budynków i lokali oraz przekształcanie powierzchni niemieszkalnych na mieszkalne. "Państwo będzie również zapewniać finansowanie części kosztów remontów mieszkań w celu doprowadzenia ich do stanu umożliwiającego zamieszkiwanie w nich przez najemców" - podał resort.

Obecnie Społeczna Agencja Najmu może działać w formie: spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, w których gmina lub gminy dysponują odpowiednio ponad 50 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu; fundacji; stowarzyszenia lub spółdzielni socjalnej.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz