×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Rośnie popyt na mieszkania z rządowym wsparciem, rosną też ceny

Autor: PAP Opublikowano: 18 lipca 2023 06:55

Rośnie popyt na mieszkania z rządowym wsparciem. Dziennie sprzedaje się więcej niż w świetnym 2021 r., a ceny za metr kontynuują marsz w górę - pisze we wtorek "Puls Biznesu".

"Puls Biznesu" informuje, że eksperci rynku nieruchomości przyznają, iż "Program Bezpieczny kredyt 2 proc. ruszył z impetem". Z najnowszych danych Otodomu Analytics wynika, że w siedmiu największych miastach w Polsce w połowie lipca sprzedawało się około 300 mieszkań dziennie. "Takich wyników nie odnotowano nawet w szczytowym okresie rekordowego pod względem sprzedaży 2021 r." - zaznaczono.

"Część transakcji została zawarta przez osoby, które nie korzystają z Bezpiecznego kredytu 2 proc., jednak zdecydowały się na zakup mieszkania w obawie przed wzrostem cen. Inna grupa to osoby, które złożyły wniosek o wsparcie z rządowego programu - część deweloperów zdecydowała się na odroczenie terminu pierwszej wpłaty do czasu przyznania kredytu. W takim przypadku mieszkanie ma status sprzedanego. Warto też zwrócić uwagę, że wielu kupujących to osoby, które mogłyby skorzystać ze standardowego kredytu, jednak składają wniosek o rządowe wsparcie, licząc, że uda się na nie załapać" - mówi, cytowana w artykule, Ewa Tęczak, ekspertka Otodomu.

Dziennik dodaje, że rekordowa jest także dzienna liczba rezerwacji - wynosi około 180. To zapowiedź dobrych wyników sierpniowej sprzedaży - oceniono.

Przedstawiciele serwisów z ogłoszeniami potwierdzają, że w drugim tygodniu od startu rządowego programu zainteresowanie było jeszcze większe niż w pierwszym. Analitycy firmy Rednet Property Group tłumaczą wzbierającą falę kurczeniem się oferty mieszkań i wzrostem cen lokali spełniających kryteria programu.

"Wiele osób chce kupić mieszkanie jak najszybciej w obawie, że za miesiąc lub dwa będzie ono droższe lub nie będzie dostępne. Już teraz znalezienie gotowego dwu- lub małego trzypokojowego lokalu jest wyzwaniem" - powiedziała gazecie Ewa Palus, ekspertka Rednet Property Group.

"Znamy przypadki inwestycji, w których cenniki mieszkań zostały zmienione 3-4 razy od początku miesiąca, oczywiście w górę. W przypadku dużych mieszkań, które spełniały kryteria programu, ceny zostały podniesione do maksymalnego progu. Najmocniej wzrosły ceny mieszkań dwupokojowych i małych trzypokojowych" - dodała Ewa Palus.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz