×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

RPA: Kolejne dwie ofiary strajków taksówkarzy w Kapsztadzie, zginął przypadkowy brytyjski turysta

Autor: PAP Opublikowano: 11 sierpnia 2023 15:21

Liczba osób, które zginęły w Kapsztadzie w RPA w związku z rozległymi strajkami taksówkarzy wzrosła do pięciu, wśród ofiar jest przejeżdżający przez miasto Brytyjczyk - informuje agencja Associated Press. Wcześniej mówiono o trzech ofiarach śmiertelnych. W piątek władze Kapsztadu przedstawiły treść porozumienia ze związkiem taksówkarzy Santaco, co powinno doprowadzić do powrotu miasta do porządku po tygodniu chaosu.

Krajowa Rada Taksówkarzy (Santaco) rozpoczęła strajk w zeszłym tygodniu, by zaprotestować przeciwko przepisom, które dają władzom Kapsztadu uprawnienia do przejmowania pojazdów z powodu wykroczeń takich jak brak prawa jazdy, brak tablic rejestracyjnych i zbyt duża liczba pasażerów. Sytuacja eskalowała po tym, jak we wtorek 1 sierpnia zarekwirowano 15 minibusów. Santaco zadeklarowała, że nie było "innej opcji", niż wezwać do strajku.

Zgodnie z rezolucją, która kończy strajki w Kapsztadzie, branża taksówkarska będzie teraz zobowiązana do powiadomienia o akcji strajkowej z 36-godzinnym wyprzedzeniem. Umowa jest niemal taka sama jak zaproponowana już w zeszły piątek; zezwala na dalszą konfiskatę na mocy ustawy pojazdów, których kierowcy nie mają uprawnień do ich prowadzenia, czy też niezdolnych do bezpiecznego ruchu drogowego - wyjaśnia południowoafrykański portal News24.

Strajki paraliżujące miasto przybrały gwałtowny obrót; zginęło 5 osób, aresztowano 120, jak przekazał minister ds. policji Bheki Cele. Władze musiały interweniować w związku ze strzelaninami, napadami z bronią oraz kradzieżami i podpaleniami pojazdów.

40-letni Brytyjczyk zginął postrzelony w głowę podczas przejazdu przez miasto. W tym samym pojeździe znajdowały się także dwie inne osoby dorosłe i niemowlę; wszyscy zostali zabrani do szpitala, poinformował minister Cele. Cztery inne osoby, w tym policjant, również zginęły w ostatnich dniach w atakach, które według funkcjonariuszy miały związek z przemocą i chaosem spowodowanymi przez strajki taksówkarzy.

Przedstawiciele związków zawodowych taksówkarzy i kierowców minibusów, z których usług korzysta 70 proc. południowoafrykańskich gospodarstw domowych, twierdzą, że ich członkowie nie mają nic wspólnego z podżeganiem do przemocy.

Kierowcy minibusów blokowali w czasie strajku drogi w mieście, a tysiące osób dziennie miało utrudnione dotarcie do pracy. Blisko pół miliona dzieci nie mogło dostać się do szkół, dziesiątki tysięcy nauczycieli dotrzeć do pracy, a wiele biznesów musiało się tymczasowo zamknąć, bądź ograniczyć działalność. Strajki paraliżowały także pracę szpitali, a w sklepach w Kapsztadzie w tym tygodniu brakowało towarów z powodu braku możliwości bezpiecznej dostawy produktów do miasta.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz