×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Ruda Śląska: Zakończyła się renowacja zabytkowej rzeźby "Ptaki"

Autor: PAP Data: 11 września 2023 15:08

Zakończyła się odnowa zabytkowej rzeźby "Ptaki", która znajduje się przy ul. Czarnoleśnej w Rudzie Śląskiej. Inwestycja kosztowała 104 tys. zł, z czego aż 93,5 tys. zł pozyskano z Programu "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2023”, realizowanego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Renowacja rudzkiej rzeźby "Ptaki" rozpoczęła się w czerwcu. Celem prac renowacyjnych było doprowadzenie rzeźby do właściwego stanu zachowania, co umożliwiło jej ocalenie.

"W ramach prowadzonych prac oczyszczono powierzchnię figury. Wszystkie rysy i spękania uzupełniono odpowiednimi preparatami" - wymienił w informacji prasowej dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków w Rudzie Śląskiej. "Natomiast widoczne wcześniej elementy zbrojenia stalowego poddano pracom naprawczym i zabezpieczono antykorozyjnie. Ukruszone i odłupane fragmenty rzeźby zostały odbudowane zgodnie z archiwalną dokumentacją fotograficzną. Obiekt scalono kolorystycznie oraz pokryto preparatem hydrofobowym. Teren wokół rzeźby został uporządkowany, tak, aby jak najlepiej wyeksponować wyremontowane +Ptaki+" - dodał.

Dofinansowanie z Centrum Rzeźby Polskiej również obejmowało przeprowadzenie badań nad historią obiektu, co według miasta umożliwiło pozyskanie wiedzy na temat samego pomnika jak i powojennej rzeźby plenerowej w mieście.

W trakcie przeprowadzonych kwerend archiwalnych i bibliograficznych potwierdzona została atrybucja rzeźby. Pomnik stanowi przykład plenerowej rzeźby o cechach abstrakcyjnych. Autorem jest Henryk Fudali, rzeźbiarz związany z Bytomiem. Sam obiekt przedstawia stylizowane sylwetki ptaków wzbijających się do lotu.

"+Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej+ to program, który pozwala na pozyskiwanie środków na konserwacje rzeźb współczesnych i odnawianie obiektów upiększających nasze przestrzenie publiczne przy zaledwie 10 proc. wkładzie własnym" - tłumaczył Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

Do tegorocznej edycji programu z całego kraju zgłoszono aż 106 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 20 mln złotych. Tylko 27 z nich uzyskało wsparcie finansowe. Ruda Śląska pozyskała ponad 93,5 tys. zł, co stanowi 89,5 proc. całości zadania. Reszta funduszy pochodzi z budżetu miasta.

"Ptaki" znajdują się równolegle do przebiegu ulicy Czarnoleśnej na terenie zieleńca o powierzchni 1,2 ha, powstałego pod koniec lat 70. XX wieku w miejscu, gdzie poprzednio istniała hałda pogórnicza. Urząd Miasta podkreślił, że to miejsce założono najprawdopodobniej z inicjatywy pobliskiej kopalni "Pokój" lub znajdującego się w sąsiedztwie Klubu Sportowego "Pogoń".

"Realizacja zadania jest powiązana z prowadzonym przez miasto projektem +Trakt Rudzki+, który ma na celu zwiększenie atrakcyjności terenów zielonych w mieście oraz stworzenie siatki połączeń funkcjonalnych pomiędzy jego dzielnicami" - przypomniała Aleksandra Skowronek, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej podkreślił, że "Ptaki" to kolejna już rzeźba na terenie miasta, którą udało się odnowić dzięki współpracy z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Dwa lata temu Ruda Śląska pozyskała środki na renowację rzeźby Górnika-Olimpijczyka, znajdującej się na pl. Żwirki i Wigury w dzielnicy Ruda. Koszt robót wyniósł ok. 63 tys. zł, z czego blisko 55,5 tys. zł pochodziło z dotacji z programu "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2021". W ramach projektu wykonano konserwację rzeźby i postumentu, a także oczyszczono i zabezpieczono nieckę zbiornika, w którym znajduje się rzeźba.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz