×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Rybnik: Miasto kupi przedwojenny gmach

Autor: PAP Opublikowano: 27 lipca 2023 16:38

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Rybnik, radni zdecydują o zakupie czteropiętrowego przedwojennego gmachu przy ul. Chrobrego 8. Już wkrótce część rybnickiego magistratu ma się przenieść do budynku.

Radni w czwartek zdecydują o możliwości zakupu przez miasto od Banku Pekao S.A. dwóch nieruchomości: czteropiętrowego budynku bankowego przy ul. Bolesława Chrobrego 8 oraz sąsiadującego z nim niewielkiego terenu od strony ul. 3 Maja, wykorzystywanego dziś jako parking.

"Ze względu na swoje położenie oraz dostępność i bliskość głównego budynku UM, pobankowy gmach idealne wpisuje się w kwartał urzędowych zabudowań. Dzięki temu zarówno klienci urzędu jak i jego pracownicy szybko i sprawnie będą mogli poruszać się w obrębie trzech budynków, położonych przez ul. Bolesława Chrobrego 2 i 8 oraz ul. Zamkowej" - przekonywał w informacji prasowej Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Gmach budynku zbudowany został dla Komunalnej Kasy Oszczędności w latach 30. XX w. na potrzeby administracyjno-biurowe. Budynek przez lata użytkowany był przez banki i instytucje. Swoją siedzibę miał tu między innymi Okręgowy Urząd Górniczy.

"Decyzja o zakupie tego historycznego budynku, znajdującego się w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Rybnika, jest oczywiście istotna z punktu widzenia ochrony jednej z architektonicznych ikon naszego miasta" - powiedział prezydent.

Obiekt obecnie jest opustoszały, jednak miasto podkreśla, że są "z marszu" gotowi na przystosowanie go do potrzeb Urzędu Miasta.

"Parter i pierwsza kondygnacja budynku praktycznie nie wymagają remontu, a jedynie odświeżenia, dlatego tutaj jako pierwsze chcielibyśmy przenieść wydziały i biura zajmujące do tej pory budynek przy ul. Rzecznej oraz pomieszczenia wynajmowane w +Hermesie+" - wyjaśnił Robert Cebula, Sekretarz Miasta Rybnika. "Sukcesywnie planujemy również remontować i zagospodarowywać pozostałe piętra" - dodał.

"Nie wyobrażam sobie również, by niewielki teren z boku budynku pozostał parkingiem. Rosną tam piękne, stare drzewa, a na sam placyk prowadzą schody od ul. 3 Maja - miejsce jest więc naturalnym przedłużeniem zieleńca im. Rozalii Biegeszowej. Teren aż prosi się o urządzenie tam malowniczego skweru" - podkreślił prezydent Kuczera.

Budynek urzędu zlokalizowany obok targowiska przy ul. Rzecznej 8 (który docelowo zostałby sprzedany) zajmują pracownicy Centrum Inwestycji, Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej - Referatu Gospodarki Komunalnej oraz Wydziału Dróg. Z kolei w pomieszczeniach wynajmowanych w "Hermesie" pracuje urzędowy Zespół Audytorów Wewnętrznych oraz Wydział Cyfryzacji i Nowych Technologii. Część pomieszczeń wykorzystywana jest też jako miejskie archiwum.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz