×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Rzecznik rządu: dobrze, że PGE koryguje założenia niezgodne z polityką rządu

Autor: PAP Data: 04 września 2023 20:49

Dobrze, że PGE koryguje swoje wcześniejsze założenia, które nie były zgodne z polityką energetyczną państwa i polityką, którą przyjął rząd - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jak podkreślił "nie ma zgody na to, aby w takim tempie, które wskazało PGE, odchodzić od używania węgla".

W poniedziałek PGE Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że zarząd spółki przyjął uchwałę uchylającą aktualizację strategii Grupy PGE. Wyjaśniono, że decyzja spowodowana jest koniecznością zakończenia procesu powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego(NABE). "Zgodnie z rządowym programem do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego przeniesione zostaną wszystkie aktywa węglowe spółek energetycznych. Dzięki temu elektrownie konwencjonalne będą mogły przez kolejne 20-30 lat funkcjonować, odbierać polski węgiel i gwarantować bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej" - wskazano.

O tę decyzję zarządu spółki w poniedziałek wieczorem w Polsat News zapytany został Müller. "To jest bardzo dobra decyzja, bo ta wcześniejsza strategia nie wpisywała się w ramy, które ustala rząd. A to rząd jest od wyznaczania tych ram, a spółki Skarbu Państwa realizujące politykę rządu w tym zakresie, powinny tych ustaleń przestrzegać" - odpowiedział rzecznik rządu.

Dopytany, kiedy odejdziemy od węgla, Müller odpowiedział, że "jest to perspektywa 2050 roku, bodajże 2049 roku, stopniowego odchodzenia, ale też nie w całości". "Węgiel jest używany w różnego rodzaju obszarach. My musimy mieć zawsze bezpieczeństwo energetyczne, aby w każdej chwili móc użyć węgla, jeśli jakieś inne źródła przestaną funkcjonować lub będzie jakieś inne ryzyko" - zaznaczył.

Dlatego - jak wskazał - ten proces musi być prowadzony "w odpowiedzialny sposób, zgodnie z umową społeczną, bo umowa społeczna z górnikami była podpisana wiele miesięcy temu".

Rzecznik rządu został też dopytany, czy w sprawie tej zareagował premier Mateusz Morawiecki startujący w wyborach z okręgu katowickiego. "Myślę, że w PGE sami doszli do takiego wniosku. (...) Była reakcja rządu, w ten sposób powiem" - powiedział w odpowiedzi Müller.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz