×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Santander prognozuje, że stopa referencyjna NBP na koniec roku będzie na poziomie 6 proc.

Autor: PAP Opublikowano: 06 września 2023 19:34

Według analityków Santander Bank Polska, w kolejnych miesiącach będzie bardziej widoczne ożywienie gospodarcze i wyhamowanie spadkowego trendu inflacji. Główna stopa referencyjna NBP zakończy rok na poziomie 6,0 proc. i w kolejnych miesiącach pozostanie przynajmniej do połowy 2024 r.

Rada Polityki Pieniężnej RPP obniżyła główną stopę procentową o 75 pb, do 6,00 proc. Jak wskazują analitycy banku Santander, była to obniżka znacznie większa od oczekiwań (nikt z analityków nie przewidywał zmiany o więcej niż 25pb), spowodowała natychmiastowe osłabienie złotego (EUR/PLN z 4,50 na 4,56) i "wystromienie krzywej rentowności".

"Zakładamy, że dokonana we wrześniu redukcja stóp była jednorazowym skonsumowaniem skali łagodzenia polityki pieniężnej wycenianej przez rynek finansowy na ten rok i pozwoli RPP na pauzę w kolejnych miesiącach" - czytamy w opinii przysłanej przez bank do PAP.

W opinii analityków Santandera, w październiku RPP wstrzyma się z działaniami twierdząc, że musi poczekać na więcej danych i nową projekcję inflacji. " Z kolei w listopadzie projekcja, uwzględniająca m.in. wpływ dzisiejszej obniżki stóp, słabszego złotego, wyższych cen ropy, ekspansywnej polityki fiskalnej w 2024 r., nie powinna naszym zdaniem dać argumentów za dalszym luzowaniem polityki pieniężnej, pokazując, że powrót inflacji do celu nie przybliża się, a być może oddala" - napisano.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz