×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Sejm: Komisja Finansów Publicznych za uchyleniem przepisów ograniczających płatności w gotówce

Autor: PAP Data: 26 maja 2023 10:56

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w piątek opowiedziała się za uchyleniem wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu przepisów ograniczających płatności w gotówce.

W piątek sejmowa Komisja Finansów Publicznych omawiała poselski projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Celem projektowanej ustawy jest wykreślenie przepisów, wprowadzonych w ramach ustawy wprowadzającej Polski Ład, które ograniczają płatności w gotówce.

Chodzi o zapisy, na mocy których przedsiębiorcy w relacjach z innymi przedsiębiorcami mogą zapłacić w gotówce tylko wtedy, kiedy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę płatności, nie przekracza 8 tys. zł. To rozwiązanie miało wejść w życie od 1 stycznia 2024 r., jednak poselski projekt, który również ma w wejść w życie od 1 stycznia 2024 r., sprawi, że pozostanie obecny limit, wynoszący 15 tys. zł.

Innym rozwiązaniem, które zostało wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, jest narzucenie na konsumenta obowiązku płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeśli wartość transakcji - bez względu na liczbę płatności - przekracza 20 tys. zł. To rozwiązanie miało wejść w życie również od 1 stycznia 2024 r. i również ma zostać wykreślone na podstawie projektu ustawy, który poparła w piątek sejmowa komisja.

Posłowie przyjęli również poprawki do projektu. Jedna z nich ma na celu wykreślenie przepisów ograniczających płatności w gotówce, które znajdują się w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Poza tym zgłoszone zostały zmiany legislacyjne.

Ustawa trafi teraz pod obrady Sejmu na drugie czytanie.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz