×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Sejm znowelizował ustawę o KUKE

Autor: PAP Data: 13 lipca 2023 20:02

Sejm znowelizował w czwartek ustawę o ubezpieczeniach eksportowych. Zakłada ona, że Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych będzie mogła ubezpieczać firmy działające na Ukrainie.

Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw, tzw. ustawę o KUKE.

Za nowelizacją ustawy głosowało 273 posłów, przeciw było 39, a 137 wstrzymało się od głosu.

Przed ostatecznym głosowaniem połączone komisje finansów i gospodarki pozytywnie zaopiniowały cztery z sześciu poprawek, które zgłoszono do projektu podczas drugiego czytania. Akceptacji posłów nie uzyskały dwie poprawki zmierzające do wykreślenia z projektu całego fragmentu dotyczącego zmian w prawie farmaceutycznym.

Wśród poprawek, które zyskały akceptację połączonych komisji jedna ma charakter redakcyjny. Posłowie opowiedzieli się też m.in. za dwiema zgłoszonymi przez PiS poprawkami o charakterze legislacyjnym, dotyczącymi wydłużenia tymczasowego zarządu przymusowego, ustanawianego w firmach, w których działa kapitał rosyjski. Szef resortu rozwoju i technologii Waldemar Buda zwrócił uwagę, że na podstawie obecnie obowiązujących przepisów minister rozwoju i technologii ma uprawnienie do wskazywania zarządców na majątku z kapitałem rosyjskim, który jest na liście sankcyjnej prowadzonej przez MSWiA. "Jedyną rzecz, którą tutaj zmieniamy (...) to czas, na jaki możemy takiego zarządcę powoływać. Dzisiaj jest to 6 miesięcy z możliwością przedłużenia na kolejne 6, natomiast ta regulacja daje możliwość na działanie takiego zarządcy do 24 miesięcy" - wyjaśnił. Zaznaczył, że w wielu przypadkach nie jest możliwe zbycie udziałów albo akcji, a trzeba zapewnić działalność spółki. "Chcemy mieć większą elastyczność w terminie działania zarządców, natomiast co do systemu nie zmieniamy tutaj nic" - wskazał.

Większości komisji nie uzyskały natomiast dwie poprawki zgłoszone przez Koalicję Obywatelską. "Jest to propozycja skreślenia całego fragmentu dotyczącego zmian w prawie farmaceutycznym" - tłumaczył Dariusz Rosati (KO). Podkreślił, że "wykraczają one poza zakres oryginalnego przedłożenia i nie były przedmiotem konsultacji społecznych". Podobnie jak w trakcie drugiego czytania ustawy, posłowie partii opozycyjnych wskazywali w czwartek na komisji, że poprawka "betonuje rynek apteczny. Właściciele aptek nie będą mogli ich sprzedać, (...) umacnia się pozycję największych sieci hurtowni farmaceutycznych".

Zgodnie z ustawą o KUKE rozszerzony ma być katalog ubezpieczeń, które oferuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Więcej podmiotów ma być też uprawnionych do korzystania z ubezpieczeń gwarantowanych.

Nowela zakłada również, że KUKE będzie mogła ubezpieczać firmy działające w Ukrainie. KUKE dotychczas nie mogła ubezpieczać firm, które podejmowały działalność w tym kraju ze względu na analizę ryzyka; przepisy noweli zakładają obniżenie poziom ryzyka z uwagi na ważny interes państwowy. Jednym z elementów ustawy jest możliwość reasekuracji ubezpieczeniowej inwestycji w zakresie transformacji energetycznej, zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce.

Zgodnie z ustawą, KUKE będzie mogła ubezpieczać także zagraniczne firmy pod warunkiem "local contentu", czyli zamówienia części usług bądź towarów w polskich firmach.

Znowelizowane przepisy, jak wskazali jej autorzy, stworzą m.in. "możliwość reasekuracji zakładów ubezpieczeń, w przypadku, gdy z uwagi na ponadprzeciętne ryzyko lub brak możliwości uzyskania reasekuracji na rynku komercyjnym rynek ubezpieczeniowy nie będzie w stanie zapewnić ochrony ubezpieczeniowej". Włączenie do ustawy możliwości wsparcia projektów z zakresu transformacji energetycznej realizowanych na terytorium Polski "wynika przede wszystkim z zamiaru aktywizacji działań ukierunkowanych na łagodzenie negatywnych zmian klimatu, jak również jest związane z aktualną sytuacją geopolityczną, w tym koniecznością odcięcia się od dostaw surowców energetycznych z Rosji" - zaznaczono.

W noweli wskazano też na możliwość wdrożenia do oferty KUKE ubezpieczenia zwrotu zaliczki zapłaconej przez ubezpieczającego na poczet dostawy importowej z kraju o ryzyku nierynkowym, "w przypadku, gdy ma on otwarty przez Korporację limit kredytowy w polisie obrotowej na zagranicznych odbiorców swoich produktów lub usług". Zaznaczono, że rozszerzenie oferty KUKE jest odpowiedzią na zgłaszane potrzeby polskich przedsiębiorców m.in. z branży meblarskiej, budowlanej, stalowej, samochodowej czy opakowań.

Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, przy czym część zacznie obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz