×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Senat nie zgłosił poprawek do prezydenckiej ustawy o drogach ogólnokrajowych

Autor: PAP Data: 28 lipca 2023 13:42

Senat nie zgłosił w piątek poprawek do prezydenckiej ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących regulacji stanu prawnego niektórych dróg ogólnodostępnych, które nie są mają statusu dróg publicznych.

Ustawa była inicjatywą ustawodawczą prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm uchwalił ją na posiedzeniu 13 lipca br.

Podczas piątkowego głosowania za ustawą bez poprawek jednogłośnie opowiedziało się 97 senatorów.

Ustawa dotyczy ułatwienia nabywania przez gminy nieruchomości zajętych pod drogi, które pozostają w ich władaniu od co najmniej 20 lat, ale nie zostały zaliczone do kategorii dróg publicznych, a są drogami ogólnodostępnymi o utwardzonej powierzchni, po których odbywa się ruch pojazdów i pieszych.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu ustawy, drogi te stanowią uzupełnienie sieci tras służących miejscowym potrzebom i funkcjonalnie zbliżone są do dróg publicznych, z którymi - jak zaznaczono - są połączone. Wskazano, że występujące problemy związane z brakiem uregulowania stanu prawnego niektórych dróg dotyczą szczególnie terenów górskich i podgórskich.

W rządowej opinii do projektu ustawy wskazano ponadto, że w wielu przypadkach trudności związane z regulacją stanu prawnego nieruchomości zajętych pod drogi ogólnodostępne w znacznym stopniu uniemożliwiają gminie możliwość pozyskania źródeł finansowania, które są niezbędne na rozwój i poprawę sieci drogowej.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz