×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Senat: Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym ponownie skierowana do komisji

Autor: PAP Data: 26 lipca 2023 15:54

Senat skierował ponownie do komisji nowelizacje ustawy o podatku dochodowym, której celem jest przyspieszenie amortyzacji budynków i budowli w gminach o zwiększonym bezrobociu. Ustawa będzie głosowana na trwającym posiedzeniu Senatu.

W środę w Senacie odbywało się drugie czytanie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Celem ustawy jest skrócenie okresu amortyzacji środków trwałych w postaci budynków i budowli niemieszkalnych z 40 lat do, w zależności od poziomu bezrobocia - pięciu, albo 10 lat.

Jak mówił podczas obrad senator sprawozdawca Paweł Arndt (Koalicja Obywatelska), projekt jest "niekontrowersyjny", a wątpliwości budziły tylko skutki finansowe, jako że projekt jest poselski. Jak dodał, z wyjaśnień przedstawionych podczas obrad Komisji Budżetu i Finansów Publicznych wynikało, że kryteria podwyższonego bezrobocia spełnia 855 gmin w Polsce i że w 481 z nich trwają inwestycje budowlane.

Jednak podczas wystąpienia w imieniu wnioskodawców poseł Jarosław Sachajko (Kukiz 15) powiedział, że do ustawy zostanie zgłoszona poprawka.

"W obecnym kształcie ta ustawa dotyczy 855 gmin, ale po poprawce, przy warunkach tego roku - bo nie wiemy, jakie będzie bezrobocie w gminach w przyszłym roku - ta regulacja będzie dotyczyć 51 proc. gmin w Polsce, czyli 1250" - dodał Sachajko.

Dodał, że możliwość przyspieszenia amortyzacji sprawi, że więcej inwestycji, a więc i więcej miejsc pracy będzie powstawać w małych miejscowościach o dużym poziomie bezrobocia. To sprawi, że mniejsza konkurencja będzie na rynkach pracy w większych miastach, a także pozytywnie odbije się na środowisku naturalnym, bo będzie mniej dojazdów do pracy w większych ośrodkach.

Po debacie nowelizacja ze względu na zgłoszoną poprawkę została skierowana ponownie do Komisji Budżetu i Finansów Publicznych w celu przygotowania dodatkowego sprawozdania. Głosowanie nad ustawą ma odbyć się podczas trwającego posiedzenia Senatu.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz