×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Senat zgłosił poprawki do ustawy dotyczącej rozwoju rynku kapitałowego

Autor: PAP Data: 28 lipca 2023 13:03

Senat zgłosił w piątek kilkanaście poprawek do ustawy w sprawie rozwoju rynku kapitałowego; dotyczą one m.in. wymiany informacji z nadzorami europejskimi, czy skutków wzięcia wakacji kredytowych w przypadku kredytów o czasowo stałej stopie procentowej.

Chodzi o ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Zmienia ona kilkadziesiąt ustaw sektorowych dotyczących rynku finansowego. M.in. rozszerza i wzmacnia kompetencje nadzorcze Komisji Nadzoru Finansowego oraz nadaje jej dodatkowe uprawnienia w zakresie nakładania kar pieniężnych na podmioty nadzorowane i podnosi maksymalne wymiary kar.

Senat zgłosił w piątkowym głosowaniu kilkanaście poprawek do ustawy. Część z nich ma charakter porządkujący i legislacyjny, inne - merytoryczny.

Jedna z poprawek umożliwia wymianę informacji z nadzorami europejskimi. Kolejna zaakceptowana przez Senat poprawka ma wyjaśnić kwestię skutków wzięcia wakacji kredytowych w przypadku kredytów o czasowo stałej stopie procentowej. Senat zgodził się też na zmianę umożliwiającą łączenie funduszy zamkniętych niepublicznych o niedostosowanej strukturze portfela, aby uniknąć ich likwidacji. Zaproponowano też zmianę terminu wejścia w życie obowiązku raportowania wg nowego formatu i w nowym systemie informatycznym.

Ustawa w brzmieniu uchwalonym przez Sejm rozszerza obowiązek informowania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego przez bank o działaniach dotyczących planu naprawy. Zawiera regulacje dotyczące outsourcingu i podoutsourcingu bankowego, a także przepisy umożliwiające łączenia wszystkich funduszy inwestycyjnych zamkniętych.

W zakresie ochrony klientów instytucji finansowych zostanie m.in. ograniczona możliwość: oferowania obligacji korporacyjnych wśród klientów detalicznych poza rynkiem regulowanym, alternatywnym systemem obrotu oraz platformami finansowania społecznościowego przez wprowadzenie minimalnej wartości nominalnej takich obligacji (min. 40 tys. euro lub równowartość tej kwoty wyrażona w walucie polskiej), a także wprowadzony zostanie obowiązek sprzedaży obligacji klientom detalicznym wyłącznie za pośrednictwem firm inwestycyjnych.

Przewidziano też ograniczenie wprowadzania praw uczestnictwa alternatywnych spółek inwestycyjnych do obrotu wśród osób fizycznych będących inwestorami profesjonalnymi. Wprowadzony ma też być zakaz zaciągania przez takie spółki pożyczek od osób fizycznych, czy wykorzystania autorytetu i pozycji Komisji Nadzoru Finansowego w celu pozyskania klientów.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz