×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Sierpc: W Muzeum Wsi Mazowieckiej „Wykopki w skansenie” - 3 września

Autor: PAP Data: 30 sierpnia 2023 10:38

Prace gospodarzy na polu przy orce konnej, bronowaniu i kopaniu ziemniaków motykami będzie można zobaczyć 3 września w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu podczas imprezy „Wykopki w skansenie”. Będą też pokazy gręplowania wełny i kiszenia kapusty, a także kiermasz produktów regionalnych.

"W pierwszą niedzielę września w skansenie rozpoczyna się jesień" - zapowiada "Wykopki w skansenie" Muzeum Wsi Mazowieckiej. Zachęcając do udziału w plenerowej imprezie prezentującej dawne metody prac polowych, placówka podkreśla, iż tego dnia będzie można tam również zwiedzić wystawę "Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych".

Muzeum Wsi Mazowieckiej "Wykopki w skansenie" anonsuje tak: "Na polach odbędą się pokazy tradycyjnych metod zbioru ziemniaków. Gospodarzy będzie można zobaczyć przy orce konnej, bronowaniu oraz kopaniu ziemniaków motykami. Nie zabraknie pokazu gręplowania wełny, kiszenia kapusty, czy jesiennych warsztatów plastycznych dla dzieci".

Jak zaznaczono w zapowiedzi cyklu wydarzeń, które w sierpeckim skansenie zaplanowano na 3 września, przed cały dzień w pobliżu tamtejszego amfiteatru odbywać się będzie kiermasz produktów regionalnych, a na scenie wystąpi Kompania Prusinowscy.

Będą też pokazy rzemieślnicze: w zagrodzie z Ligówka - pracy plecionkarza, w zagrodzie z Jonnego - ręcznego szycia beczek ze słomy, w chałupie z Drwał - papieroplastyki, e w kuźni z Żuromina - pracy kowala. Natomiast w zagrodzie z Ostrowa na najmłodszych czekać będą dawne gry i zabawy wiejskie.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu niedaleko Płocka powstało w 1971 r. Zajmuje powierzchnię ok. 60 ha. Znajduje się tam m.in. kilkanaście zagród z przełomu XIX i XX wieku oraz inne budynki, w tym kościół, kuźnia i karczma.

Jednym z najstarszych z prezentowanych tam zabytków jest chałupa drobnoszlachecka z Rzeszotar-Zawad, pochodząca z 1840 r. W salach ekspozycyjnych prezentowane są wystawy stałe, m.in. o rzeźbie ludowej i transporcie dworskim. Oddzielną ekspozycję stanowią wnętrza dworskie z końca XIX i początku XX wieku.

W plenerach i we wnętrzach wiejskich zagród sierpeckiego skansenu powstawały znane polskie filmy, jak np. "Ogniem i mieczem", "Szwadron", "Pan Tadeusz" oraz "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać".

Na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej znajduje się amfiteatr oraz stajnia. Działa także nowoczesny kompleks rekreacyjny z hotelem. Dostępna jest również ścieżka edukacyjno-przyrodnicza z ponad stu gatunkami i odmianami drzew oraz krzewów. Placówka organizuje cykliczne projekty edukacyjne i warsztaty, opowiadające o codziennym życiu mazowieckiej wsi w ciągu całego roku.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz