×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Śląskie: Czechowickie "roślinne" przystanki pomagają w retencji wody i dają cień

Autor: PAP Opublikowano: 17 sierpnia 2023 16:55

Pod "zieloną" wiatą przystankową oczekują już na autobus komunikacji miejskiej pasażerowie w Czechowicach-Dziedzicach. Jest wyposażona między innymi w dach retencyjny obsadzony roślinami. W mieście jest też 10 wiat obsadzonych bluszczem – podał czechowicki magistrat.

"Na przystanku przy Centrum Edukacji Ekologicznej zamontowano nową, trójsegmentową wiatę, wyposażoną w zielony dach retencyjny. Nadmiar wody opadowej, której nie będzie w stanie przyjąć roślinność na nim, zostanie odprowadzony rynną i rurami spustowymi do dwóch rzędów donic. W nich również będą rośliny" - poinformował magistrat.

Roślinność pnąca pokryje także ściany 10 istniejących już wiat przystankowych w mieście, między innymi czterech na terenie dworca autobusowego. Zostały one wyposażone w kratownice zapewniające właściwy wzrost roślin oraz donice z bluszczem pospolitym.

Według urzędników rośliny na przystankach pomagają zmniejszyć efekt "miejskiej wyspy ciepła". "Zielone przystanki stanowią także przyjemne miejsce oczekiwania dla pasażerów, oferując cień i ochłodę w gorące dni. To małe ekosystemy, które pomagają w retencji wody opadowej" - podali.

Magistrat podał w komunikacie, że stworzenie nowej wiaty i obsadzenie bluszczem 10 kolejnych to część projektu "Z zapałem przeciw zmianom klimatu - zielono-niebieska infrastruktura w gminie Czechowice-Dziedzice".

Celem całego projektu jest przede wszystkim łagodzenie zmian klimatycznych. Do końca kwietnia 2024 roku powstaną między innymi zbiorniki retencyjne, deszczowe ogrody, zielone wyspy roślin i ścieżka rowerowa. Całość jest realizowana w partnerstwie ze stowarzyszeniem Intbau z Norwegii, które wspiera tradycyjne, lokalne budownictwo oraz tworzenie lepszych miejsc do życia w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

Całkowity koszt projektu to ponad 13 mln zł, z czego 10 mln zł to fundusze z Mechanizmu Finansowego EOG.

Gmina Czechowice-Dziedzice leży na północ od Bielska-Białej, z którym graniczy. Miasto liczy około 35 tys. mieszkańców, a wraz z okolicznymi sołectwami blisko 45 tys.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz