×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Śląskie: Do 2027 r. powstać ma nowe połączenie S52 z drogami w Grodźcu (aktualizacja)

Autor: PAP Data: 24 lipca 2023 13:20

Do 2027 r. w miejscowości Grodziec w gminie Jasienica (Śląskie) powstać ma połączenie istniejącego tam układu dróg z drogą ekspresową S52 Bielsko-Biała - Cieszyn. W poniedziałek tzw. program inwestycji podpisał w Grodźcu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak podkreślił Adamczyk, planowana inwestycja jest zgodna z realizowaną przez rząd polityką zrównoważonego rozwoju.

"Powstają drogi ekspresowe, autostrady (…), abyśmy mogli zrealizować marzenia Polaków i pozwolić im rozwijać się, także mieszkając tutaj - nie tęsknie patrzeć na drogę szybkiego ruchu S52 i zastanawiać się, gdzie szukać na nią wjazdu, przemierzać kilometry, żeby wjechać i zjechać z tej drogi, ale ta droga powinna pracować także z myślą o mieszkańcach na co dzień z niej korzystających" - wyjaśniał.

"Więc polityka zrównoważonego rozwoju każe nam inwestować nie tylko w drogi ekspresowe, drogi autostradowe, ale także w drogi samorządowe, gminne i powiatowe, także w te elementy infrastruktury, które są niezbędne" - wskazał Adamczyk.

Podczas uroczystości przemawiali też m.in. związani z regionem minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda czy wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Szef katowickiego oddziału GDDKiA Marek Niełacny zadeklarował możliwie szybką realizację wjazdu i zjazdu. Znaczenie połączenia dla lokalnej społeczności wyjaśniał wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna.

Wójt zaznaczył, że istniejący węzeł w Jasienicy, obsługujący łącznie pięć gmin, w tym Brenną czy Skoczów, jest dzisiaj zakorkowany, a budowa nowego wjazdu i zjazdu powinna przenieść z niego co najmniej jedną czwartą ruchu. Zapewnił, że gmina prowadzi własne inwestycje mające rozładować ruch na jasienickim węźle.

Podpisanie programu inwestycji umożliwia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęcie procesu realizacyjnego. Zgodnie z informacją katowickiego oddziału GDDKiA przygotowanie przedsięwzięcia w formule "buduj" zaplanowano na lata 2024-25, a realizację w 2026-27 r.

Budowa wjazdu i zjazdu z drogi ekspresowej S52 w rejonie wiaduktu nad S52 na drodze Grodziec-Bielowicko, po północnej stronie ekspresówki, będzie uzupełnieniem istniejącego zjazdu i wjazdu po stronie południowej w Świętoszówce, mieszczącego się ok. 800 m na wschód.

W efekcie powstanie pełny węzeł, zapewniający komunikację obu stron S52. Pozwoli to na rozładowanie dużego natężenia ruchu na sąsiednim węźle Jasienica, na którym średni dobowy ruch wynosi obecnie ponad 41 tys. pojazdów na dobę. Powoduje to okresowe zatory i ustawianie się kolejki zjeżdżających pojazdów na samej S52.

Inwestycja odciąży też istniejący układ dróg lokalnych, gdzie wąskie ulice i zwarta zabudowa powodują okresowe spiętrzenia ruchu. Na S52 powstaną pas wyłączenia i włączenia o długości ok. 700 m, a także łącznice wyjazdowa i wjazdowa o długości ok. 250 m. Powstanie również oświetlenie drogowe na odcinku 1,5 km zasilane energią odnawialną z magazynem energii.

Inwestycja będzie realizowana ze środków GDDKiA w rejonie przejścia ponad S52 drogi powiatowej Grodziec-Bielowicko, która łączy się po stronie południowej z dawnym przebiegiem drogi krajowej nr 1. Dawny przebieg DK1 to obecnie ciąg drogi wojewódzkiej nr 944 od Bielska-Białej do węzła Krasna na S52 przed Cieszynem.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz