×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Śląskie: Metropolia udostępniła aplikację i portal Transport GZM

Autor: PAP Data: 07 sierpnia 2023 14:24

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia udostępniła aplikację i portal pod nazwą Transport GZM, które mają stać się głównymi sposobami rozliczania się za korzystanie z komunikacji miejskiej Zarządu Transportu Metropolitalnego. Docelowo nowy system ma zastąpić Śląską Kartę Usług Publicznych.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Łukasz Zych, do końca sierpnia aplikacja - na razie udostępniona z częścią funkcjonalności - ma być testowana przez pasażerów.

Członek zarządu GZM Jacek Brzezinka ocenił, że już teraz aplikacja powinna być użyteczna. "Sierpień będzie miesiącem do zapoznania się z działaniem aplikacji. Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi związane z jej działaniem. Aplikacja nie posiada jeszcze wszystkich planowanych funkcjonalności, będą one sukcesywnie dodawane, ale nawet w udostępnionym zakresie niezwykle ułatwi naszym mieszkańcom codzienne podróże" - przekazał.

"Wdrażanie nowego systemu to proces. Nadszedł moment, w którym możemy włączyć w ten proces pasażerów. Zachęcamy do zapoznania się z aplikacją i przesyłania uwag dotyczących jej działania na adres ux@metropoliagzm.pl" - dodał Brzezinka

Nowe rozwiązanie, dostępne m.in. na transportgzm.pl i w sklepach z aplikacjami mobilnymi, już teraz ma umożliwiać założenie konta w systemie Transport GZM bez wizyty w Punkcie Obsługi Pasażera i oczekiwania na wyrobienie karty, jak w systemie ŚKUP. Możliwe ma być zaimportowanie danych z systemu ŚKUP lub założenie konta w systemie od zera.

Aby korzystać z systemu Transport GZM należy założyć konto - imienne lub anonimowe. Konto anonimowe pozwoli tylko na zakup wybranych biletów (na okaziciela), konto imienne umożliwi korzystanie z pełnej funkcjonalności systemu.

Zakupione bilety mają być dostępne od razu, bez oczekiwania na ich zakodowanie. Aplikacja ma umożliwiać przy tym zakup wszystkich biletów z taryfy, także długookresowych oraz pakietowych. Ulgi można samodzielnie przypisać do konta (w aplikacji mobilnej albo na portalu). Potwierdzanie ulgi ma odbywać się przy pierwszej kontroli (po okazaniu uprawniającego do niej dokumentu.

Kolejne funkcjonalności mają pojawiać się w aplikacji z czasem. Na jesień zapowiadane jest uruchomienie opcji Podróż Start/Stop, w ramach której dostępne mają stać się bilety 5-, 10- i 15-minutowe, a także 30-minutowa bezpłatna pauza na przesiadkę i optymalizacja przejazdów. Na koniec dnia system ma analizować wszystkie przejazdy Start/Stop i dobierać najkorzystniejszą finansowo dla pasażera opcję płatności (niezależnie od liczby przejazdów w trakcie dnia system naliczy opłatę nie wyższą niż równowartość ceny biletu dziennego - 12 zł).

Docelowo system Transport GZM zastąpi Śląską Kartę Usług Publicznych. Pasażerowie przyzwyczajeni do używania plastikowych kart będą mogli dalej posługiwać się starymi kartami ŚKUP w nowym systemie. System Transport GZM będzie posiadał w przyszłości swoje własne karty.

Prace nad portalem i aplikacją Transport GZM trwają od wielu miesięcy. Pierwotnie uruchomienie tych rozwiązań zapowiadano na styczeń br.

Dotychczasowy system ŚKUP był zamówiony przez związek komunalny będący poprzednikiem Zarządu Transportu Metropolitalnego, czyli obecnego organizatora komunikacji w GZM. System ŚKUP od początku był krytykowany przez mieszkańców jako podatny na awarie, trudny w obsłudze i niefunkcjonalny.

Przetarg na wykonanie modyfikacji rozwiązania GZM ogłosiła w grudniu 2020 r. W połowie 2021 r. rozstrzygnęła postępowanie na Transport GZM, wybierając jedyną ofertę dotychczasowego wykonawcy ŚKUP, firmy Asseco, za 122,8 mln zł brutto.

Ostatnio GZM zmieniła taryfę ZTM w październiku ub. roku; ceny biletów - poza długoterminowymi, które pozostały niezmienione - wzrosły do wskaźnika inflacji. Wprowadzono jednolitą taryfę czasową dla biletów jednorazowych, zamiast taryfy strefowo-czasowej. Ceny krótkookresowych biletów elektronicznych pozostają niższe niż papierowych.

Metropolia zapowiadała w poprzednich miesiącach, że wraz z wejściem nowej taryfy i systemu ceny biletów, poza opcją "Podróż Start/Stop", pozostaną bez zmian.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz