×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Śląskie: Wisła będzie remontowała zaplecze amfiteatru; są pieniądze

Autor: PAP Data: 22 maja 2023 11:29

Beskidzki kurort Wisła przystąpi do I etapu rozbudowy zaplecza amfiteatru. Dwie oferty wykonawców przekraczały kwotę, którą miasto miało na ten cel, ale jak powiedział PAP burmistrz Tomasz Bujok, znaleziono w budżecie fundusze, które pozwolą sfinansować zadanie.

Wiślański amfiteatr jest areną głównych wydarzeń kulturalnych i społecznych w mieście, w tym jedną z głównych scen Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W pierwszym etapie jego rozbudowa obejmie parter i dobudowę pierwszego piętra, która pozostanie jednak w stanie surowym zamkniętym.

Do przetargu stanęły dwie firmy. Samorząd były skłonny przeznaczyć na ten cel 6,6 mln zł. Propozycje były droższe. Wynosiły 7,15 mln zł oraz 7,37 mln zł.

"Znaleźliśmy w budżecie brakujące fundusze. Chcemy podpisać umowę, ale terminu jeszcze nie ma. Analizujemy oferty. Jeśli firma z Kiczyc, która zaproponowała 7,15 mln zł, uzupełni dokumentację, to jej oferta będzie najkorzystniejsza. Jeśli się nie wywiąże z tego, to za taką uznamy propozycję przedsiębiorstwa z Żywca. Zaoferowało ono kwotę 7,37 mln zł" - powiedział PAP burmistrz Bujok.

Samorządowiec przypomniał, że po fiasku dwóch wcześniejszych przetargów, miasto postanowiło ograniczyć zakres inwestycji. Obecny dotyczy realizacji pierwszego etapu inwestycji. Obejmuje on gruntowną modernizację istniejącego budynku i podwyższenie go o jedną kondygnację. Wykonawca nie będzie jednak wykańczał dobudowanego pierwszego piętra, czyli nie zabuduje windy, nie wykona robót wykończeniowych i nie zamontuje instalacji. Prace miałyby ruszyć 1 września tego roku i potrwać do końca października przyszłego.

"Mamy nadzieję, że tym razem wykonawca się nie wycofa. Okrojony został zakres. Nie wykończymy piętra, ale być może z innych funduszy, o które będziemy zabiegali, udałoby się już teraz rozszerzyć zakres i jednak ostatecznie zrealizować całość. Liczymy, że ruszą nabory na fundusze UE. Chcielibyśmy to w całości zrealizować. W tej chwili umowa dotyczyła będzie jednak tylko pierwszego etapu" - wyjaśnił.

Samorządowiec przypomniał, że miasto na przebudowę zaplecza amfiteatru otrzymało 5 mln zł z rządowego programu Polski Ład.

Stan techniczny zaplecza amfiteatru jest zły. Pierwotne plany zakładały modernizację istniejących pomieszczeń i podniesienie obiektu o jedną kondygnację. Nowe pomieszczenia na piętrze wykorzystywane miałyby być do organizacji mniejszych wydarzeń kulturalnych. Po rozbudowie siedzibę znaleźć tam miało Wiślańskie Centrum Kultury. Po zakończeniu prac obiekt mógłby funkcjonować cały rok, a nie - jak teraz - tylko przez kilka letnich miesięcy.

Obecny przetarg to kolejne podejście Wisły do wyłonienia wykonawcy. W pierwszym jedyna złożona oferta opiewała na 8,38 mln zł. Miasto wówczas zdecydowało się ją przyjąć. Dorzucono brakujące ponad 3 mln zł kosztem innych inwestycji. Firma się jednak wycofała. W drugim przetargu jedyny oferent zażądał 13,3 mln zł. To kwota była nie do przyjęcia. Wisła unieważniła przetarg. Miasto zdecydowało się podzielić inwestycję na etapy.

Wisła jest jednym z najbardziej znanych kurortów w Beskidach. Mieszka w niej ok. 10 tys. osób.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz