×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Soboń: we wrześniu br. na sto procent inflacja będzie poniżej 10 proc.

Autor: PAP Opublikowano: 03 sierpnia 2023 08:50

Na sto procent inflacja będzie poniżej 10 proc. we wrześniu br., natomiast prawdopodobieństwo, że w sierpniu będzie jednocyfrowa wynosi 50 proc. - powiedział w czwartek w Radiu Zet wiceminister finansów Artur Soboń.

"Jeśli mówimy o danych wrześniowych, to tutaj jestem gotów na 100 proc. powiedzieć, że ta inflacja będzie poniżej 10 proc." - powiedział w czwartek Soboń.

"Natomiast, czy ona będzie jeszcze w sierpniu poniżej 10 proc., będzie jednocyfrowa, to jest tak - powiedzmy - fifty-fifty. Mogę się tutaj też zakładać, że jest 50 proc. szans, że ten zakład wygram, jeśli mówimy o inflacji za sierpień" - dodał.

Zapytany, czy w związku tym stopy procentowe NBP zaczną spadać, wiceminister odpowiedział, że to nie jest rola Ministerstwa Finansów tylko RPP i banku centralnego. "Z całą pewnością ta przestrzeń do tego typu rozmów i decyzji wraz ze spadkiem inflacji będzie coraz większa" - zaznaczył.

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2023 r. wzrosły rdr o 10,8 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,2 proc.

Na lipcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP, stopa referencyjna, nadal wynosi 6,75 proc. Ostatni raz Rada podniosła stopy procentowe we wrześniu 2022 r. Od tego czasu utrzymywane są one na niezmienionym poziomie.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz