×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Spółka Orlen Neptun utworzyła swój oddział na Litwie

Autor: PAP Data: 18 maja 2023 12:04

Orlen Neptun, spółka PKN Orlen zajmująca się rozwojem morskiej energetyki wiatrowej, utworzyła swój oddział na Litwie – poinformowała we czwartek agencja BNS. Według danych litewskiego Centrum Rejestrów, Orlen Neptunas została zarejestrowana 10 maja z kapitałem zakładowym w wysokości 2,5 tys. euro.

Krzysztof Bukowski, kierownik projektu Orlen Neptun, powiedział litewskiej agencji, "że utworzenie spółki na Litwie jest związane z planami Orlenu dotyczącymi rozszerzenia zielonej produkcji, ale nie ujawnił, czy polska spółka zamierza wziąć udział w przetargach farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim ogłaszanych przez Litwę".

"Grupa Orlen ma długofalowe plany związane z zieloną produkcją poza Polską. Doprowadziło to do utworzenia spółki Orlen Neptunas na Litwie. O wszystkich działaniach z tym związanych będziemy informować po podjęciu stosownych decyzji przez spółkę" - powiedział Bukowski.

Bukowski poinformował, że Orlen planuje zainwestować 120 mld złotych (około 26,63 mld euro) w ciągu siedmiu lat w rozwój odnawialnych źródeł energii i produkować 9 GW zielonej energii rocznie do 2030 r.

Orlen i Orlen Lietuva już wcześniej poinformowały, że są zainteresowane przyszłą aukcją farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim ze wsparciem państwa. Zakłada się, że ta aukcja zostanie ogłoszona we wrześniu tego roku. Według BNS plany te mogą ulec zmianie w zależności od pierwszej aukcji morskiego parku wiatrowego o mocy 700 megawatów (MW) bez wsparcia państwa, która jest obecnie w toku.

Litwa przygotowuje się do budowy dwóch farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, każda o mocy 700 MW, przy wstępnym koszcie 1,8 mld euro za pierwszą z nich.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz