×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Świętokrzyskie: Ponad 245 mln zł z budżetu państwa na wkład własny do projektów unijnych

Autor: PAP Data: 18 maja 2023 14:01

Ponad 245 mln zł trafi z budżetu państwa do woj. świętokrzyskiego na dofinansowanie wkładu własnego niezbędnego do uruchomienia funduszy unijnych w ramach programu regionalnego na lata 2021-2027. Umowę w tej sprawie zawarto w czwartek w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Na mocy podpisanego w czwartek aneksu do Kontraktu Programowego dla Województwa Świętokrzyskiego region otrzyma środki z budżetu państwa w wysokości ponad 245 mln zł.

"Wsłuchując się w potrzeby samorządów lokalnych i dostrzegając potrzebę wsparcia beneficjentów, rząd zapewnił środki z budżetu państwa na dofinansowanie wkładu własnego do funduszy UE. To środki dodatkowe, które mają odciążyć budżety samorządów i organizacji pozarządowych" - powiedziała w czwartek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podpisana w czwartek umowa opiewa na kwotę o 47 mln zł większą niż w poprzedniej perspektywie finansowej.

Marszałek Andrzej Bętkowski po podpisaniu aneksu podziękował za "wzorową współpracę" z MFiPR. "Dzięki temu procedury związane z wdrażaniem programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 przebiegają szybko, z korzyścią dla naszego województwa" - ocenił.

Kwota przekazana przez MFiPR z przeznaczeniem na część wkładu krajowego dla projektów realizowanych w programie regionalnym Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego na lata 2021-2027 to środki z budżetu państwa, które będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ponad 116 mln zł) i Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (ponad 129 mln zł).

Po uzupełnieniu środków programu regionalnego pieniędzmi z budżetu państwa woj. świętokrzyskie będzie dysponować łącznie alokacją o wartości prawie 7 mld zł.

Środki z budżetu państwa mają wesprzeć realizację inwestycji w regionie świętokrzyskim, stanowiąc dodatkowy impuls rozwojowy dla wzmocnienia przedsiębiorczości, rynku pracy, badań naukowych, ochrony środowiska, włączenia społecznego, dostępności transportowej oraz rozwoju zrównoważonego terytorialnie.

Województwa w Polsce otrzymają z budżetu państwa ponad 8,7 mld zł. Zgodnie z planami, budżet wszystkich 16 programów regionalnych ma wzrosnąć do ponad 162,4 mld zł. Środki będą przekazane do dyspozycji marszałków, którzy według swoich kompetencji będą mogli dzielić tymi środkami w ramach wkładu własnego.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz