×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Szef PEJ: od podpisania umowy inżynieryjnej prace dot. projektowania elektrowni jądrowej zajmą ok. 1,5 r.

Autor: PAP Data: 25 maja 2023 07:07

Przewidujemy, że od momentu podpisania umowy inżynieryjnej prace związane z zaprojektowaniem elektrowni jądrowej zajmą około 18 miesięcy – powiedział w rozmowie w czwartkowej "Rzeczpospolitej" Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.

"Rz" przypomina, że na początku tego roku Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i Westinghouse podpisały umowę przedprojektową dotyczącą realizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Młynarkiewicz w rozmowie z "Rzeczpospolitą" pytany był m.in. o to, ile może potrwać projektowanie elektrowni jądrowej przeznaczonej dla Polski i dopasowanie jej do standardów polskich i europejskich.

"Szacujemy, że od momentu podpisania umowy prace nad projektem koncepcyjnym elektrowni zajmą około 18 miesięcy. Trzeba mieć jednak świadomość, że elektrownia jądrowa jest inwestycją wyjątkową i nieporównywalną z żadną inną do tej pory realizowaną w Polsce. Każdy z procesów, które jej dotyczą, w tym projektowanie, jest więc podzielony na mniejsze etapy formalizowane zawarciem określonej umowy. Po projekcie koncepcyjnym powstaną więc m.in. projekt budowlany, a potem projekty wykonawcze obejmujące poszczególne systemy elektrowni" - powiedział.

Na pytanie o to, kiedy będzie znany mechanizm wsparcia tej inwestycji, Młynarkiewicz odpowiedział "zakładamy, że w przyszłym roku". Dodał, że należy pamiętać, iż jest to zależne od decyzji Komisji Europejskiej w zakresie struktury unijnego rynku energii i decyzji dotyczących formy wsparcia energetyki jądrowej na poziomie całej UE.

P.o. prezesa PEJ ocenił, że w ciągu najbliższego roku można spodziewać się dużego postępu m.in. w obszarze pozyskiwania zgód administracyjnych dla tej inwestycji. "Proces pozyskiwania decyzji środowiskowej jest na bardzo zaawansowanym etapie zarówno w wymiarze krajowym, jak i transgranicznym" - zaznaczył.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz