×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Szewczak: wyniki Grupy Orlen świadczą o trafności strategii i koncepcji konsolidacji

Autor: PAP Data: 25 maja 2023 14:07

Wyniki finansowe Grupy Orlen, która w pierwszym kwartale tego roku uzyskała 9,2 mld zł zysku, świadczą o trafności wyboru strategii i potwierdzają koncepcję konsolidacyjną, połączenia z Grupą Lotos, PGNiG i Energą - ocenił członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych Jan Szewczak.

W czwartek koncern podał, iż połączona Grupa Orlen w pierwszym trzech miesiącach tego roku wypracowała ponad 110 mld zł przychodów, z czego 8 proc. to zysk w wysokości 9,2 mld zł, przy czym EBITDA LIFO wyniosła tam ponad 17 mld zł.

"Wyniki finansowe firmy świadczą o kondycji firmy, o trafności wyboru strategii, a przede wszystkim świadczą najlepiej o koncepcji konsolidacyjnej, połączeniowej zarówno z Lotosem, PGNiG, a wcześniej Energą" - powiedział na konferencji prasowej transmitowanej z Gdańska (Pomorskie), gdzie znajduje się siedziba przejętego w sierpniu 2022 r. Lotosu, członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych Jan Szewczak.

Jak podkreślił, "taki duży, multienergetyczny koncern może po prostu znacząco łatwiej pozyskiwać środki finansowania niż poszatkowana struktura, a nie daj Boże jeszcze wyprzedana w obce ręce. A mamy przecież takich zwolenników, którzy i Lotosu chętnie pozbyliby się, dzisiaj mówią o tym, że i Orlen by sprzedali". "Wtedy oczywiście na tym rynku finansowym nie mielibyśmy nic do powiedzenia. Dzisiaj jest zupełnie odwrotnie" - zaznaczył Szewczak. Zwrócił jednocześnie uwagę na ratingi koncernu, które są na tyle korzystne, że może on "swobodnie poruszać się" na rynku finansowym.

"Zakładamy, że tym stabilnym elementem finansowania będą oczywiście banki, banki również polskie, i banki międzynarodowe. Obserwujemy coraz większą aktywność dużych banków azjatyckich, zainteresowanych polskim rynkiem. Myślimy oczywiście również o obligacjach, i to zarówno na rynku europejskim, jak i na rynkach amerykańskim, a także azjatyckim. Uważamy, że powinniśmy być tam bardziej obecni, tym bardziej, że mamy pytania w tym zakresie" - stwierdził Szewczak.

Dodał: "chcę poinformować, że wybraliśmy już konsorcjum banków, które przez najbliższe dwa lata będzie nas wspierać, pomagać w kwestiach obligacyjnych".

Jak podał w czwartek PKN Orlen, "przeznaczając miliardy złotych na inwestycje koncern obniżył jednocześnie w pierwszym kwartale zadłużenie o 9,2 mld zł (kwartał do kwartału). "W efekcie skutecznie zrealizowanych połączeń PKN Orlen z Grupą Lotos i PGNiG oraz mocnych fundamentów finansowych utrzymane zostały najwyższe w historii oceny ratingowe - A3 przyznana przez Agencję Moody's Investors Service i BBB+, która została podniesiona aż o dwa poziomy przez Agencję Fitch Ratings" - zaznaczono w komunikacie.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz