×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Tauron może przejąć spółkę PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa za akcje EC Stalowa Wola

Autor: PAP Data: 25 lipca 2023 18:32

Grupa Tauron chce zbyć posiadane akcje Elektrociepłowni Stalowa Wola na rzecz Grupy Orlen, przejmując w rozliczeniu spółkę PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa – wynika z informacji Taurona. We wtorek spółki zawarły porozumienie wyrażające wolę kontynuowania rozmów w tej sprawie.

W Elektrociepłowni Stalowa Wola pracuje kogeneracyjny blok gazowo-parowy, zapewniający ok. 450 MW mocy elektrycznej oraz dostawy ciepła dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska. Budowa bloku była wspólnym przedsięwzięciem Taurona i PGNiG. W sierpniu 2021 r. firmy podpisały list intencyjny dotyczący potencjalnej sprzedaży przez Grupę Tauron posiadanych akcji elektrociepłowni na rzecz PGNiG, będącego obecnie w Grupie Orlen. Wtorkowe porozumienie podtrzymało wolę rozmów zmierzających do tej transakcji.

"Intencją stron Porozumienia jest potwierdzenie zamiaru kontynuowania (po mających miejsce w ostatnim okresie zmianach właścicielskich) planowanych w liście intencyjnym rozmów dotyczących potencjalnej transakcji zbycia przez Grupę (Tauron - PAP) na rzecz Grupy Orlen zaangażowania kapitałowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola" - poinformował Tauron w komunikacie.

W porozumieniu wskazano ponadto, że sposób rozliczenia potencjalnej transakcji, który strony mają wypracować, może uwzględniać np. ewentualne zbycie na rzecz Taurona 100 proc. akcji spółki PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa w Jastrzębiu Zdroju, należących obecnie do PGNiG Termika z Grupy Orlen.

PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa jest głównym dostawcą ciepła dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, Czerwionki-Leszczyn, Knurowa, Kuźni Raciborskiej, Pawłowic, Suszca, Raciborza, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego i Żor. Firma z Jastrzębia produkuje również energię elektryczną i ciepło dla lokalnego przemysłu (przede wszystkim dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej) oraz mieszkańców.

"Zainteresowanie jastrzębską spółką jest naturalne w kontekście wzmacniania i rozwijania segmentu ciepłowniczego Grupy Tauron w woj. śląskim. W ub. roku do struktur Tauron Ciepło dołączyła Energetyka Cieszyńska" - przypomniał prezes Taurona Paweł Szczeszek, cytowany we wtorkowym komunikacie Taurona.

"Naszym celem jest uporządkowanie portfela właścicielskiego Grupy, a w konsekwencji poprawa zarządzania operacyjnego. Ostatnie zmiany w strukturach właścicielskich obu firm nie wstrzymały negocjacji dotyczących przejęcia całości Elektrociepłowni Stalowa Wola przez Orlen" - dodał prezes.

PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa ma sześć głównych zakładów w woj. śląskim, m.in. elektrociepłownie i ciepłownie. W ich strukturach są mniejsze ciepłownie rejonowe, elektrociepłownia i kotłownie gazowe. Spółka ma też ponad 321 km sieci ciepłowniczych i zewnętrznych instalacji odbiorczych, którymi ciepło trafia do 10 gmin i odbiorców przemysłowych. Firma produkuje też sprężone powietrze i chłód dla kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz jest kluczowym dostawcą ciepła i energii elektrycznej dla tej firmy.

Przedstawiciele Grupy Tauron przypominają, że porozumienie do listu intencyjnego sprzed dwóch lat w sprawie sprzedaży akcji Elektrociepłowni Stalowa Wola na rzecz PGNIG (obecnie Grupy Orlen) nie pociąga za sobą zobowiązania do zawarcia transakcji.

"Taka decyzja uzależniona będzie od wyników negocjacji w tym zakresie oraz spełnienia innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych. Porozumienie świadczy natomiast o zamiarze kontynuacji rozmów niezależnie od zmian właścicielskich obu firm" - poinformował Tauron.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz